Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Wystawa "Nad ciepłym morzem" - malarstwo Feliksa Michała Wygrzywalskiego

Data wydarzenia: 24.5-31.8.2013

Jedenasta wystawa z cyklu "Polscy artyści o morzu", organizowana w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki poświęcona jest twórczości malarza, na nowo odkrywanego po latach zapomnienia. Jest to pierwsza powojenna prezentacja dzieł Wygrzywalskiego, pochodzących zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i z kolekcji prywatnych.

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944) kształcił się w Monachium i Paryżu, ale prawdziwą inspirację dla jego twórczości przyniosła dopiero podróż do Italii. Urzeczony włoskim klimatem, krajobrazami i sztuką zamieszkał w Rzymie. Obiektem szczególnej fascynacji malarza było morze, ciepłe i malownicze, które w różnych wariacjach pojawia się na jego płótnach, zarówno jako tło dla scen mitologicznych i rodzajowych, ale też samodzielny temat. Najchętniej malował Zatokę Neapolitańską, a zwłaszcza sławną wyspę Capri. Inny ważki nurt w twórczości Wygrzywalskiego zapoczątkowała podróż do Egiptu i na Pustynię Libijską. Oczarowała go egzotyka Orientu, co znalazło dobitny wyraz w jego malarstwie. Zaczął malować sceny haremowe, scenki rodzajowe z egipskiej ulicy, jego obrazy zaludniły się sprzedawcami i naprawiaczami dywanów, modlącymi się Arabami i Beduinami.

Po przenosinach do Lwowa Wygrzywalski zajmował się – obok malarstwa sztalugowego - dekoracyjnym malarstwem ściennym, grafiką, ilustrował książki i czasopisma, projektował witraże. Powierzano mu dekoracje gmachów publicznych (siedziba Lwowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej 1907-1910, sanatorium "Lwigród" w Krynicy 1928). Projektował też kostiumy i scenografie do spektakli teatru miejskiego (m.in.: "Peer Gynta", "Irydiona" i "Nocy Listopadowej"). Najważniejsze indywidualne wystawy jego twórczości odbyły się w 1932 we Lwowie i w 1935 w Krakowie.

Po wojnie rzadko wspominano lwowskiego artystę. Palmę pierwszeństwa w odnowieniu zainteresowania twórczością Feliksa Michała Wygrzywalskiego przyznać trzeba rynkowi antykwarycznemu. Niesłabnące zainteresowanie nabywców dziełami malarza sprawia, że staje się on postacią coraz lepiej znaną wszystkim zainteresowanym sztuką.

Cykl "Polscy artyści o morzu"stanowi rozłożoną na lata prezentację tematyki morskiej w dorobku polskich malarzy działających od połowy XIX w. Jest to seria dorocznych wystaw, organizowanych w CMM w sezonie letnim, prezentujących marynistyczne wątki twórczości poszczególnych artystów lub środowisk artystycznych. Taka koncepcja pozwala na ukazanie szerokiej publiczności marynistyki jako zwartego zespołu zjawisk na tle całokształtu polskiego życia artystycznego. Wystawom towarzyszą katalogi dokumentujące zgromadzone na ekspozycjach dzieła, pochodzące nie tylko ze zbiorów muzealnych, ale też kolekcji prywatnych. W cyklu prezentowano już twórczość m.in. Mariana Mokwy, Leona Wyczółkowskiego, Michała Gorstkina Wywiórskiego, najwybitniejszych uczniów Jana Stanisławskiego, a także kobiet-malarek działających na przełomie XIX i XX w. (m.in.: Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska, Michalina Krzyżanowska).

(Oprac.: Monika Jankiewicz-Brzostowska)

Data publikacji: 11.06.2013

Źródło:

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: pomorskie
Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13

Organizatorzy

Centralne Muzeum Morskie - Spichlerze na Ołowiance

Adres:
ul. Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk

Telefony:
centrala: 58 301 86 11, 58 301 86 12, 58 301 26 47, 58 301 57 51, 58 301 65 18
sekretariat: 58 320 33 58

Fax:
58 301 84 53

E-mail:
sekretariat@cmm.pl

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter