Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Boska Komedia"

Data wydarzenia: 5-13.12.2012

Dziewięć dni, jak dziewięć kręgów dantejskich, wielkiego święta sceny - konkurs przedstawień, showcase oraz przegląd prapremier i debiutów w jednym. Na widzów czeka pełen różnorodnych barw, form i wizji teatralny kalejdoskop. Piekielne emocje konkursu polskich przedstawień (Inferno), czyściec festiwalowych prapremier i wydarzeń specjalnych (Purgatorio) oraz raj najświeższych produkcji reżyserów młodego pokolenia (Paradiso) złożą się na fascynujący obraz ostatniego sezonu teatralnego.

egoroczne Inferno prezentuje się naprawdę gorąco. W części konkursowej, która swój kształt zawdzięcza doradczej roli krytyków-selekcjonerów (Wojciech Majcherek, Grzegorz Niziołek, Witek Mrozek, Joanna Derkaczew, Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak, Jacek Cieślak i Marcin Kościelniak) pojawią się najszerzej dyskutowane premiery 2012 roku.
W Programie znajdą się dwie głośne wariacje na temat sztuk Shakespeara (Opowieści afrykańskie w reż. Krzysztofa Warlikowskiego oraz Burza w reż. Mai Kleczewskiej. Zobaczymy także Dwunastu gniewnych ludzi w reż. Radosława Rychcika, który korzysta z fabuły znanej z kinowego i telewizyjnego ekranu. Uwagę selekcjonerów zwróciły także leżąca na pograniczu formy teatralnej i filmowej Iwona, księżniczka Burgunda Krzysztofa Garbaczewskiego, oparta o współczesny tekst Artura Pałygi Nieskończona historia w reż. Piotra Cieplaka, czarna komedia kryminalna Korzeniec w reż. Remigiusza Brzyka oraz będąca zderzeniem baśni i paradokumentu Królowa śniegu Michała Borczucha. W konkursie nie mogło oczywiście zabraknąć wałbrzyskiego przedstawienia. Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego O Dobru oraz budzącej kontrowersję w środowisku krytyków teatralnych Poczekalni.0 Krystiana Lupy. 
Jak prezentuje się program Purgatorio?
„Ten rok upłynął w dużej mierze pod hasłem odmiany oblicza polskiej religijności. Tematy tabu stały się codziennością prasowych doniesień. Polacy zaczęli otwarciej mówić o swoim katolicyzmie. Sekularyzacja powoli ustępuje miejsca religijności słabej, ale wynikającej z wewnętrznej potrzeby, a nie tylko przynależności do tradycji” – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. Dlatego Boską Komedię otworzy prezentacja prapremier, które w tym roku połączone zostaną w cykl o nazwie NIEDOWIARA. „Do współpracy zaprosiłem reżyserów , którzy spróbują odnieść się do tematu z różnych perspektyw. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak mówić dzisiaj, bez posądzania o śmieszność i anachronizm, o wrażliwości religijnej” – dodaje Bartosz Szydłowski.
Do współpracy produkcyjnej zaproszony został między innymi Teatr Nowy z Łodzi (Karzeł, Down i inne żywioły w reż. Wiktora Rubina). Jedna z prapremier, oparta o słynny tekst Klausa Kinskiego, powstała przy wsparciu Teatru Dramatycznego M. St. Warszawy (Jezus Chrystus. Zbawiciel w reż. Michała Zadary). W programie pojawią się także trzy koprodukcje z Teatrem Łaźnia Nowa: Niewierni w reż. Piotra Ratajczaka, Pieta w reż. Zenona Fajfera oraz trailer spektaklu W pewien sierpniowy wieczór Radosława Rychcika.
W Purgatorio oprócz Niedowiary nie zabraknie licznych imprez branżowych, wykładów, Scen Dantejskich czyli spotkań twórców, teoretyków i krytyków teatru z publicznością oraz pokazów towarzyszących i specjalnych jak nagradzane i kontrowersyjne „Lubiewo” w reż Piotra Siekluckiego z Teatru Nowego w Krakowie, ciekawego i pełnego ekspresji spektaklu tanecznego Claude’a Bardouil Nancy. Wywiad z Noweg Teatru i najnowszej produkcji Narodowego Starego Teatru Śmierć i zmartwychwstanie świata w reż. Eweliny Marciniak, a także  I będą święta odnoszący sukcesy w całej Polsce monodram Agnieszki Przepiórskiej w reż. Piotra Ratajczaka. .
 W ramach Paradiso poznamy w tym roku młodych, nieodkrytych bądź jeszcze nie docenionych przez środowisko teatralne reżyserów i aktorów: Ewelinę Marciniak (Zbrodnia), Bartosza Frąckowiaka (Komornicka. Biografia Pozorna), Szymona Kaczmarka (Jądro ciemności). Pojawią się też dwa spektakle przygotowane ze studentami krakowskiej PWST przez Magdę Miklasz (Ferdydurke) i Pawła Świątka (Healter Skelter).
Konkursowe spektakle oceni międzynarodowe jury składające się z dyrektorów światowych festiwali teatralnych. Eva Maarika Schmitz (Stage Helsinki Theatre Festival ), Max Philip Aschenbrenner (Südpol Luzern), Dario Loperfido (FIBA Festival Internacional de Buenos Aires) oraz So Kwok Wan (Hong Kong Arts Festival) wybiorą twórców, którzy ich zdaniem okazali się najlepsi w sześciu konkursowych kategoriach. Statuetki Boskiego Komedianta przyznane zostaną za najlepsze przedstawienie (Krakowska Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Krakowa), oraz najlepszą: reżyserię, rolę męską, rolę kobiecą, scenografię i muzykę (Nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia organizowany jest przez Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Po raz pierwszy zawładnął deskami krakowskich scen w grudniu 2008 roku. Od tego czasu stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu teatralnym. Krakowską Nagrodę Teatralną za Najlepsze Przedstawienie przyznano do tej pory spektaklom: Factory 2 (reż. Krystian Lupa, 2008), Między nami dobrze jest (reż. Grzegorz Jarzyna, 2009) oraz dwóm przedstawieniom w reż. Moniki Strzępki - Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej (2010) oraz Tęczowa trybuna 2012 (2011).

Data publikacji: 26.11.2012

Źródło: Boska Komedia

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: małopolskie
Kraków

Organizatorzy

Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe

www.boskakomedia.pl

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter