Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Konkurs: Fotografia odnaleziona. Z życia wsi chełmskiej XX w.

Data wydarzenia: 19.4-4.9.2014

Muzeum Ziemi Chełsmkiej ogłosiło konkurs na najstarsze i najciekawsze zdjęcia z lat 1900-1970, obrazujące świętowanie na wsi chełmskiej – święta rodzinne, doroczne, religijne, okazjonalne.
Najciekawsze odnalezione zdjęcia zostaną przedstawione na wystawie "Gdyby czasem nie zdjęcie, to by się już całkiem nie pamiętało", udostępnianej w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej po zakończeniu konkursu.

Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie w ramach obchodów Roku Kolberga realizuje zadanie Fotografia odnaleziona. Z życia wsi chełmskiej XX wieku, w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa.

Projekt muzealny "Fotografia odnaleziona… " obejmuje kilka zadań badawczych, popularyzatorskich i edukacyjnych, realizowanych na terenie powiatu chełmskiego, w tym cykl prelekcji w wybranych szkołach powiatu chełmskiego (w Dorohusku, Sawinie, Okszowie, Leśniowicach, Wojsławicach) na temat Oskara Kolberga i jego związku z ziemią chełmską oraz Kazimierza Janczykowskiego i Stanisława Skibińskiego – chełmskich regionalistów. W ramach projektu zorganizowany zostanie również konkurs na najstarsze i najciekawsze zdjęcia z lat 1900-1970 XX wieku, obrazujące świętowanie na wsi chełmskiej – święta rodzinne: chrzty, komunie, śluby, doroczne: święta religijne, odpusty, dożynki, święta okazjonalne, np.: peregrynacja świętych obrazów, zabawy taneczne i inne wydarzenia, takie jak: jarmark, kino objazdowe, obchody świąt państwowych czy rocznic historycznych. Zebrane tym sposobem fotografie poszerzą zbiory muzealnego archiwum etnograficznego, z którego zasobów w przyszłości będą mogli korzystać studenci, nauczyciele, magistranci i wszyscy zainteresowani kulturą dawnej wsi chełmskiej. Uzupełnieniem będą opisy odnalezionych fotografii sporządzone przez uczestników konkursu – dzieci i młodzież.

Poszukiwanie rodzinnych zdjęć, wspólne przypominanie osób i wydarzeń na nich utrwalonych oraz okoliczności ich powstania to także okazja wzmocnienia relacji międzypokoleniowych i więzi rodzinnych, ciekawe odkrywanie historii swojej rodziny, a przede wszystkim wykorzystanie ostatniego momentu poznania przeszłości od naocznych świadków. Mamy nadzieję, że odszukane w domowych szufladach dawne fotografie, poszerzą wiedzę, zarówno młodych uczestników konkursu jak i organizatorów. Trwałym efektem realizowanego zadania będzie także wydawnictwo multimedialne.

Najciekawsze odnalezione zdjęcia zostaną przedstawione na wystawie Gdyby czasem nie zdjęcie, to by się już całkiem nie pamiętało, udostępnianej w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej po zakończeniu konkursu. W okresie trwania wystawy prowadzone będą lekcje muzealne: Jak od czasów Oskara Kolberga zmieniła się wieś chełmska? oraz wspólne czytanie fragmentów „Dzieł wszystkich” Oskara Kolberga, Chełmskie, tom 33.

Otwarcie wystawy, podsumowanie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 24 września br. Tego dnia odbędzie się również koncert z udziałem ludowego zespołu śpiewaczego Nadbużański Klon Zielony oraz zespołu Chłopcy kontra Basia, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Teresina przygotuje potrawy kuchni regionalnej.

Dla nagrodzonej młodzieży i opiekunów zostanie zorganizowany wyjazd edukacyjny do Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Program realizowany w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MP-B, KM

Data publikacji: 30.04.2014

Źródło: Strona internetowa oranizatora

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: lubelskie
Chełm, Lubelska 56 A

Organizatorzy

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie

Muzeum Ziemi Chełmskiej

ul. Lubelska 55

22-100 Chełm

tel. 82 565 47 84

e-mail:etnografia@mzch.pl

Galeria

Konkurs Fotografia odnaleziona. Z życia wsi chełmskiej XX w.
Konkurs Fotografia odnaleziona. Z życia wsi chełmskiej XX w.
Konkurs Fotografia odnaleziona. Z życia wsi chełmskiej XX w.

Pliki do ściągnięcia!

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter