Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Kalendarz

Promocja książki w skansenie - zakończenie badań terenowych

Data wydarzenia: 22.12.2014

Prezentacja książki podsumowującej 6 lat badań terenowych prowadzonych przez etnografów, folklorystów, kulturoznawców oraz etnomuzykologów 22 grudnia w skansenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Zakończyliśmy realizację projektu „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej”. Eksploracje terenowe odbyły się w latach 2008-2014 w regionach: leżajskim, niżańskim, bojanowskim, ropczyckim, mieleckim i kolbuszowskim.

Jak pisze dr Krzysztof Ruszel, opiekun naukowy projektu: Ich celem, rozpisanym na szereg problemów szczegółowych, było poznanie źródeł kultury ludowej wsi ukształtowanej w specyficznych warunkach zmieniającego się środowiska przyrodniczego Puszczy Sandomierskiej.

Podsumowaniem trwających sześć lat badań terenowych i naukowych jest publikacja „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej”, której promocja odbędzie się 22 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 w szkole z Trzebosi na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W programie:

- prezentacja książki, której dokona dr Krzysztof Ruszel
-dyskusja panelowa „Między tradycją niepotrzebną a potrzebą tożsamości – nowa lokalność regionu w świetle badań Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej 2008-2014” z udziałem prof. dr. hab. Jana Adamowskiego z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr. hab. Włodzimierza Mędrzeckiego z Polskiej Akademii Nauk, prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i dr. Krzysztofa Ruszla z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Debatę poprowadzi prof. dr hab. Jan Święch z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
-na zakończenie „po staremu” i „po staremu na nowo” zagrają Jan Marzec – skrzypek z Kosów oraz kapele „Kocirba” i „Hadra”.

Serdecznie zapraszamy na to etnograficzne spotkanie!

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
 

Data publikacji: 12.12.2014

Źródło: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Podziel się:  

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Miejsce wydarzenia


województwo: podkarpackie
Kolbuszowa, ul. Wolska 36

Organizatorzy

Muzeum Kultury Ludowej

PARK ETNOGRAFICZNY
Muzeum Kultury Ludowej
w Kolbuszowej
tel./faks 17 22 71 296 / od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30
tel. 17 22 71 071 / w pozostałych porach

www.muzeumkolbuszowa.pl

Galeria

Promocja książki w skansenie - zakończenie badań terenowych
Promocja książki w skansenie - zakończenie badań terenowych
Promocja książki w skansenie - zakończenie badań terenowych
Promocja książki w skansenie - zakończenie badań terenowych
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter