Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Konkursy

Konkurs: Kamienice – piętrowe historie.

Data publikacji: 16.10.2013

Tym razem temat konkursu również nawiązuje do książki, którą można wygrać. Kto najciekawiej opisze jedną, wyjątkową kamienice – otrzyma od nas pakiet nagród a w nim „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich” Cezarego Łazarewicza (Wydawnictwo Znak), nową płytę zespołu BIFF „Atenzione Bambino” i notes zapakowane w Mapową torbę.

Mijamy je codziennie. Są w różnym stanie. Kiedyś stanowiące ekskluzywną tkankę centrów miast i miejsce życia zamożnych rodzin, dziś w różnym stanie. Wiele z nich doczekało się swych „obrońców” i profili na Facebook’u:  śląskie kamienice, katowickie, poznańskie, wrocławskie, łódzkie, Kamienice Szczecina, prezentujących ich (czasem przykurzony) urok.

W naszym konkursie jak zwykle chodzi o historię, opowieść – jeśli Wam się uda – od początku do dziś, z okresami świetności, problemów, zmianami właścicieli. Renesans, secesja, modernizm? Wybór stylu architektonicznego pozostawiamy Wam, możecie również wybrać styl i formę wypowiedzi. Piszcie artykuły, reportaże, nagrywajcie wideo lub dźwięki.

Na wpisy o kamienicach czekamy do 31 października. Każdy dodający autorski wpis (dopuszczamy bazowanie na źródłach, cytatach) z choć jedną ilustracją/ zdjęciem i dopiskiem "Konkurs" otrzyma torbę Mapy Kultury, a autor wybranego przez redakcję wpisu otrzyma książkę „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich” Cezarego Łazarewicza przekazaną przez Wydawnictwo Znak, płytę zespołu BIFF „Atenzione Bambino”, notes zapakowane w Mapową torbę.

 

O książce „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich” Cezarego Łazarewicza

Pasjonująca historia kamienicy, o której mówiła przedwojenna Europa.

Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat, w którym klienci czuli się jak w bajce. Szarmancki boy witał ich przy drzwiach, podczas zakupów każdy miał osobistego asystenta, a na półpiętrze grała orkiestra.

Na początku był niewielki sklepik. Miał pomóc Jabłkowskim podnieść się po spektakularnym bankructwie seniora rodu. Krok po kroku, wspólnymi siłami, udało się stworzyć imperium, w którym skupiło się życie handlowe i towarzyskie przedwojennej stolicy. Historia imperium Jabłkowskich to opowieść niczym z Lalki Bolesława Prusa. Fascynująca podróż przez ubiegłe stulecie — od narodzin kapitalizmu, przez bezprawne odebranie kamienicy przez komunistów aż po trwającą do dziś walkę o odzyskanie majątku.

  

A płytę BIFF świetnie zarekomenduje singiel "Niepoważna".

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter