Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Konkursy

Rok Kolberga na Mapie Kultury - nagrody w kwietniu

Data publikacji: 07.04.2014

Niekwestionowaną zwyciężczynią marcowego etapu rocznego konkursu na wpisy prezentujące lokalne klimaty jest pani Szkieletek. W myśl idei Roku Kolberga skłaniającej do przyglądania się lokalnej tradycji, obyczajom, legendom pani Szkieletek dodała 19 tekstów (!), z których wszystkie w ciekawy sposób prezentowały zwyczaje i wierzenia z regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Wśród nagrodzonych tekstów są legendy, opowieści o miejscowych bestiach, historie związane z nazwami miejscowości i dzielnic. Jury doceniło ilość i jakość tekstów, bo każdy z nich intrygująco prezentuje to, co czasem zapomniane.

Teksty nagrodzonej autorki przeczytacie tutaj.

Drugą nagrodę przyznajemy pani Aleksandrze Głowackiej z Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach za teksty o pani Danieli Tomasik (również za przepis na kartoflaka) i sannickim folklorze, którym zainspirował się sam Fryderyk Chopin.

 W kwietniu również zapraszamy do dodawania tekstów, zdjęć, nagrań o Waszych lokalnych klimatach. Może to właśnie Ty poszukasz źródeł tradycji miejskiej?

Według muzykologa Jana Stęszewskiego folklor jest to „zasób tradycyjnej (zachowanej w społecznej pamięci i przekazywanej drogą ustną) kultury duchowej i jeszcze ściślej – artystycznej, należącej do określonej warstwy, który funkcjonuje w danej grupie lokalnej, lub w sposób uogólniony”. „Określona warstwa” sugeruje, iż folklor dotyczy nie tylko środowiska wiejskiego, ale każdej innej grupy lokalnej, w której funkcjonuje, a zatem może dotyczyć mieszkańców miasta, czy kultury hiphopowej.

Tak – murale, graffiti, kapele podwórkowe i garażowe, współczesne legendy miejskie żywo nas interesują i to na nie szczególnie czekamy.

W tym miesiącu również przyznamy dwie nagrody. Pakiety zawierają książki i nagrody rzeczowe (nagroda pierwsza to "Polska w podróży" Zofii Chomętowskiej, "Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie Euro 2012" ufundowane przez Wydawnictwo Czarne i elegancki zestaw pióra oraz długopisu od Narodowego Centrum Kultury, za drugie miejsce - "Fantastyczny Kraków" Pawła Dunin-Wąsowicza, płyta Dagadany "List do Ciebie", notes Mapy Kultury).

A dla wszystkich dodających - torba od Mapy Kultury i Narodowego Centrum Kultury.

 

Regulamin konkursu.
Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury, właściciel portalu mapakultury.pl.
1.W konkursie mogą wziąć udział zarejestrowani użytkownicy portalu mapakultury.pl. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
2. Konkurs polega na umieszczaniu wpisu bądź wpisów w kategoriach: ludzie, miejsca, klimaty. Wpisy mogą dotyczyć szeroko rozumianej kultury i tradycji, odnosić się do loklanych zasobów kultury, zjawisk mających wpływ na tożsamość kulturową miejsca. Wpisy muszą spełniać warunki:
a. zawierać autorskie teksty, mogące bazować na źródłach i cytatach, które należy podać w bibliografii,
b. zawierać min. 2000 znaków (ze spacjami),
c. muszą być opatrzone zdjęciem, publikowanym bez naruszenia praw autorskich (zamieszczanie zdjęć na licencji CC wymaga podania źródła i autora),
d. muszą być opatrzone dopiskiem „Konkurs” na końcu tekstu.
3. Wygrywa osoba, która doda wpis/wpisy najlepiej spełniające warunki wpisów. Wyboru dokona jury, w składu którego wchodzą redaktorzy portali NCK.
Ogłoszenie konkursu nastąpi 01 marca na portalu mapakultury.pl .
4. Nagrodą główną w konkursie jest pakiet nagród rzeczowych. Nagrody nie podlegają wymianie na ekwiwalent pieniężny.
5. Zwycięzca jest zobowiązany do podania organizatorowi danych personalnych, niezbędnych do odbioru nagrody.
6. Organizator zastrzega sobie prawo do nierozstrzygnięcia, odwołania lub przerwania konkursu.

 

Podziel się:  

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter