Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich

Autor wpisu: Monika Żernik (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org)
Data publikacji: 04.08.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Pierwsze wzmianki o ratuszu ząbkowickim pochodzą z 1345 roku. Była to budowla murowana z wieżą, w podziemiach której znajdowało się więzienie. Ratusz kilka razy ulegał zniszczeniom, miedzy innymi podczas wojen husyckich i w trakcie wojny trzydziestoletniej. W 1858 roku spłonął całkowicie.

Nowy budynek ratusza – zachowany do dziś – to budowla w stylu neogotyckim zaprojektowana przez Alexisa Langera, wrocławskiego architekta, twórcę wielu obiektów sakralnych na Śląsku, między innymi kościoła Aniołów Stróżów w Wałbrzychu i kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bielawie. Prace budowlane rozpoczęto w 1862 roku, a uroczyste wprowadzenie władz miejskich do nowego budynku nastąpiło w 1865 roku. Obecnie w ratuszu znajduje się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ząbkowice imienia Księgi Henrykowskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego gmin Ząbkowice i Stoszowice.

Najbardziej charakterystyczną częścią ząbkowickiego ratusza jest ośmiokondygnacyjna wieża z galeriami i maswerkowym hełmem. Innymi ciekawymi elementami architektury są narożne wykusze, szczególnie ten w elewacji frontowej, wsparty na masywnej kolumnie, który w swojej formie nawiązuje do średniowiecznych sakramentariów, portal z herbami Auspergów i księcia Henryka Starszego umieszczonymi po bokach oraz liczne detale architektoniczne – między innymi maszkarony i rzygacze. W elewacji południowej powyżej schodów prowadzących do ratuszowej piwnicy została wmurowana tablica fundacyjna z łacińską inskrypcją.

We wnętrzu ratusza uwagę przykuwa oryginalna klatka schodowa. Na drugiej kondygnacji znajduje się Sala Ślubów (dawniej Sala Rady Miejskiej) ze stropem z 24 kasetonami dekorowanymi motywami roślinnymi z czasów budowy ratusza oraz Sala Narad Magistratu, gdzie umieszczono dwa obrazy – Koronację Matki Boskiej i kopię Madonny Sykstyńskiej Rafaela. Obrazy te są jednymi z nielicznie zachowanych na Śląsku dzieł przeznaczonych do dekoracji średniowiecznych fortyfikacji i jeszcze do niedawna wisiały w niszach – od strony zachodniej i wschodniej – na ząbkowickiej Krzywej Wieży.

Jedynym pomieszczeniem, które przetrwało pożar w 1858 roku, jest ratuszowa piwnica. Od 1828 roku funkcjonowała tam bardzo znana w mieście restauracja. Obecnie w lokalu tym ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Twórców Sztuki – Teatr Miejski. W oknie piwnicy zachował się przedwojenny witraż z herbem Ząbkowic oraz widokami dawnego i obecnego ratusza.

Źródło:

Wpis zamieszczony dzięki uprzejmości koordynatorów programu Drogi Baroku: http://www.drogibaroku.org/mod/resource/view.php?id=57.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1300)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter