Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Franciszek Karpiński na Podlasiu

Autor wpisu: Uczniowie XI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, wpis powstał w ramach programu CEO Literacki atlas Polski
Data publikacji: 10.08.2011
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Franciszek Karpiński był związany z ziemią podlaską przez prawie połowę swojego życia. Chociaż urodził się w Hołoskowie niedaleko Kołomyi, większość swego dorosłego życia spędził w Białymstoku lub jego okolicach.

Zasadnicze znaczenie miała tu znajomość z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, a zwłaszcza z jego siostrą Izabelą z Poniatowskich Branicką, żoną właściciela Białegostoku, hetmana Jana Klemensa Branickiego.

Karpiński dzierżawił dobra w Suchodolinie. W Zabłudowie był guwernerem Dominika Radziwiłła. Gospodarował w wydzierżawionej kolonii Kraśnik w Puszczy Białowieskiej, a później nabył wieś Chorowszczyzna.

To w Białymstoku powstał list do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, do którego załączone były „Pieśni nabożne”, napisane i pierwszy raz wykonywane właśnie w tym mieście. W starym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (kościele dworskim Branickich) w Białymstoku po raz pierwszy zagrano na organach kolędę „Bóg się rodzi”, „Pieśń poranną (Kiedy ranne wstają zorze)” i „Pieśń wieczorną (Wszystkie nasze dzienne sprawy)”. W Supraślu niedaleko Białegostoku, w oficynie typograficznej klasztoru Ojców Bazylianów „Pieśni nabożne” po raz pierwszy ujrzały światło dzienne jako dzieło wydane drukiem.

Poznając sylwetkę i twórczość Franciszka Karpińskiego zorientowaliśmy się, że choć prawie wszyscy znamy jego utwory, to niewielu z nas i naszych kolegów wiedziało, że powstawały one na naszej podlaskiej ziemi. O tym wszystkim zbieraliśmy materiały w trakcie realizowania naszego projektu.

Jak wielkie znaczenie dla naszego regionu ma postać Karpińskiego, świadczy fakt, że stał się patronem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej, przyznawanej przez Podlaski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1790)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter