Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ząbkowice Śląskie. Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Anny

Autor wpisu: Monika Żernik (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org)
Data publikacji: 25.08.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Pierwszy kościół w tym miejscu, istniejący prawdopodobnie już w końcu XIII wieku, przetrwał do około połowy XIV wieku, a kolejna świątynia była fundacją czeskiego króla Karola IV.

Po spaleniu jej przez husytów ocalało jedynie prezbiterium, do którego w połowie XV wieku dobudowano nawę główną i nawy boczne. W tym czasie świątynia nosiła wezwanie Najświętszej Marii Panny, dopiero w 1629 roku patronką kościoła została święta Anna. Kolejne przebudowy miały miejsce w XVI wieku i w latach 1895–1897. Podczas tej ostatniej usunięto z kościoła wiele zabytków, a na ich miejsce ufundowano nowe wyposażenie w stylu neogotyckim – między innymi dwa ołtarze znajdujące obecnie się przy prezbiterium oraz rzeźby stojące przy filarach nawy głównej.

Świadkami bogatej historii ząbkowickiej świątyni są zgromadzone w jej wnętrzu dzieła. Ambona, dekorowana płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Starego i Nowego Testamentu, została ufundowana przez radę miejską w 1619 roku, a wykonał ją rzeźbiarz Johann Grünberger z Freibergu, o czym informuje nas napis umieszczony nad bramką schodów prowadzących na ambonę. Ołtarz główny z obrazem Johanna Claessensa Święta Rodzina (1701) pochodzi z lat 1754–1759. Po południowej stronie ołtarza w zamkniętej kratą kaplicy stoi barokowa chrzcielnica z pokrywą, na której została przedstawiona scena chrztu Chrystusa.

Wystrój znajdującej się przy północnej ścianie nawy kaplicy Świętej Anny poświęcono patronce świątyni – w ołtarzu głównym umieszczono obraz Bernharda Krausego Maria z rodzicami, na sklepieniu widnieje malowidło freskowe z personifikacjami cnót kardynalnych z 1772 roku autorstwa Johanna Michaela Steinera (niestety, mocno przemalowane w latach 80. XX wieku), a przy wejściu do kaplicy stoi gotycka rzeźba świętej Anny z Marią i Jezusem (święta Anna Samotrzecia) z 1493 roku. W kaplicy Mariackiej (naprzeciw kaplicy Świętej Anny) warto przyjrzeć się drewnianej figurce Piety z około 1500 roku. Zarówno we wnętrzu, jak i na zewnętrznych elewacjach kościoła zostało wmurowanych wiele płyt nagrobnych i epitafiów, z których najbardziej znaną jest płyta nagrobna wnuka sławnego rzeźbiarza Wita Stwosza – Wita (Veita?) Stoscha Młodszego, na której zostało przedstawione Dzieciątko Jezus trzymające krzyż i kulę ziemską, a w dolnym prawym rogu gmerk Stoschów. W 1544 roku pośrodku prezbiterium stanął wykonany przez Ulryka z Żagania pomnik nagrobny księcia ziębicko-oleśnickiego Karola I Podiebrada i jego żony Anny Żagańskiej, który w 1815 roku został przeniesiony do kaplicy Kauffunga, obecnie niedostępnej dla zwiedzających.
 

Źródło:

Wpis umieszczony dzięki uprzejmości koordynatorów Programu Drogi Baroku: http://www.drogibaroku.org/mod/resource/view.php?id=56.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1220)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Ząbkowice Śląskie. Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Anny
Ząbkowice Śląskie. Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Anny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter