Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tyska zielona oś

Autor wpisu: akcjasztuki
Data publikacji: 25.08.2011
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Nowe Tychy zaprojektowano w latach 50. jako miasto sypialnię dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od początku ważną rolę miała w nim odgrywać tak zwana zielona oś. Wokół niej miało się organizować centrum miasta.

„Zieleń w nowym mieście powinna funkcjonować jako system. Połączone mogą zostać atrakcyjne obszary istniejące w strefie zewnętrznej – to jest lasy, łąki nadrzeczne i nadstrumieniowe, obszary pól o dalszych, ale zazielenionych perspektywach – z zielenią założoną wewnątrz miasta.

W Tychach wykorzystano układ naturalny, wiążąc go w system funkcjonalnej zieleni naturalnej sięgającej w głąb aż do śródmieścia. W ten sposób oś zielona skrzyżowana z pasmem zieleni wykopu kolejowego została przecięta dwoma pasmami zaciśniętych ciągów skwerowych. (...)

Zieleń stanowi ponadto jedną z osi kompozycyjnych planu ogólnego w postaci wielkiego zielonego bulwaru przechodzącego przez centrum, a łączącego Park Północny z Południowym i dalej leśnym parkiem i kąpieliskiem w Paprocanach.

Zieleń zatem ma grać niebagatelną rolę w kształtowaniu przestrzeni przyszłego miasta. Będzie obok architektury ważnym elementem dla krajobrazu miasta, dobrze związanego z otaczającą przyrodą” – pisze o zielonej osi Dawid Marszolik [1].


Tychy – modernistyczne miasto realizowano od podstaw w oparciu o projekt autorstwa architektów Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta, przy współpracy Marii i Andrzeja Czyżewskich, Ewy i Marka Dziekońskich, Bożeny i Janusza A. Włodarczyków oraz Wacława Jaciowa, Zdzisława Łojewskiego, Marka Niklewicza i innych.

„Plan oferował niezwykle przejrzysty układ; jego cechy charakterystyczne stały się jego elementami krystalizującymi. (…) Prostota planu dała się łatwo ująć w graficzny symbol powstałego wiele lat później logo miasta Tychy.

Trzon kompozycji układu miasta to dwie krzyżujące się osie: północ–południe – zielony szew organizmu miejskiego – i wschód–zachód – średnicowa linia kolejowa. (…)

Szew zielony stanowi obecny w planie Park Północny włączający dawne stawy, wiązany przewężeniem ulicznej zieleni bulwaru pieszego i jezdnego z jeziorem Paprocańskim, znajdującym się w południowej części miasta, i areałem leśnym lasów kobiórskich, rozciągających się w kierunku południowym, w stronę Pszczyny” [2].

Dziś miasto rozbudowują kolejne pokolenia architektów. Nowe rozwiązania nie zawsze uwzględniają pierwotną koncepcję. Może więc warto ją przypomnieć?

Źródło:

[1] http://zielona-os.tychy.pl/1_0.html.
[2] Janusz A. Włodarczyk, Archinotatnik – Tychy, [dostępne na:] http://www.kocham.tychy.pl/archinotatnik/.

H. Adamczewska-Wejchert i K. Wejchert, Jak powstało miasto, Tychy 1995.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1439)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

ZIELONA OŚ
ZIELONA OŚ
ZIELONA OŚ
ZIELONA OŚ
ZIELONA OŚ

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter