Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Papiernia w Krępie

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 10.10.2011

W połowie XVI wieku rada miejska Zielonej Góry wystąpiła z inicjatywą, by w Krępie – niewielkiej wsi oddalonej o około 3 kilometry od miasta – utworzyć fabrykę tektury. Zakład usytuowano na terenach bagiennych, nad dolnym stawem młyńskim (obecnie znajduje się tam młyn zbożowy), w pobliżu strumienia o nazwie Zimna Woda.

Pierwotny budynek został w 1681 roku strawiony przez pożar, ale fabrykę dość szybko odbudowano. Nowy młyn papierniczy był jednopiętrowym budynkiem krytym gontem.

W 1763 roku papiernię przeniesiono nad górny staw młyński. Jednak ten obiekt nie przetrwał nawet stulecia – w 1845 roku został zburzony, z jego konstrukcji zachowały się tylko piwnice. Na jego miejscu wzniesiono nowy budynek, który stoi do dziś.

Po wojnie z fabryki korzystały Poznańskie Zakłady Papiernicze. Dziś papiernia już nie funkcjonuje, należy do prywatnych właścicieli i niestety nie można jej zwiedzać.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1368)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter