Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną „Zamczysko"

Autor wpisu: doliwa
Data publikacji: 18.10.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Podświetlony Zamek w Dąbrowie, ciepłe i pogodne wieczory, a przede wszystkim niezwykła atmosfera święta poezji – tak można w kilku słowach opowiedzieć to, co się działo podczas 3. Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „Zamczysko”.

Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną odbywają się zawsze we wrześniu. Inicjatorem i głównym organizatorem imprezy jest dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji Zbigniew Janowski. Celem przeglądu jest promocja działalności poetyckiej zespołów amatorskich z województwa opolskiego. Spotkania z Poezją w Dąbrowie zostały stworzone, by dać możliwość występu na dużej scenie także najmłodszym wykonawcom, dla których kontakt z gwiazdami poezji śpiewanej jest najlepszym warsztatem. W 2009 roku na inauguracji spotkań z poezją w Dąbrowie wystąpiła Wolna Grupa Bukowina.

W 2010 roku Zamczysko odbyło się 11 września. Była to druga edycja przeglądu. Na koncert do Dąbrowy przyjechali Martyna Jakubowicz, Basia Beuth, Grupa Bez Jacka oraz Jarosław Wasik. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć utwory znane z lat ubiegłych, a także piosenki z najnowszych płyt. Zarówno Martyna Jakubowicz, jak i Grupa Bez Jacka zaprezentowali przedpremierowe wykonania kilku swoich piosenek. Publiczność w Dąbrowie jako pierwsza w Polsce usłyszała także piękną bossa novę autorstwa Basi Beuth. Utwór spotkał się z gorącym przyjęciem. Basia podkreśla, że na swoje piosenki patrzy, jak z doliny patrzy się na szczyty gór – odległe i fascynujące, ale… osiągalne. Po występie powiedziała, że dąbrowskie „Zamczysko” staje się miejscem i czasem święta „pięknego słowa”.

Na scenie w ogrodach zamkowych w Dąbrowie Grupa Bez Jacka przypomniała swoje największe przeboje. Uczestnicy przeglądu usłyszeli między innymi Zwiewność Leśmiana, Wiewiórkę czy Saskię Gałczyńskiego. Improwizacje flecisty – Jarosława Horacego Chrząstka – przy gitarowym akompaniamencie Zbyszka Stefańskiego, spotykały się z entuzjazmem ze strony fanów.

Okrasą 2. Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną był koncert Martyny Jakubowicz. Wykonawczyni zaśpiewała piosenki z najnowszej płyty oraz swoje największe przeboje: W domach z betonu nie ma wolnej miłości czy Kołysz mnie. Każdy z koncertów kończyły wielokrotne bisy.

9 i 10 września 2011 roku na scenie plenerowej obok zamku w Dąbrowie wystąpiły gwiazdy piosenki mądrej, dla których „słowo” znaczy coś więcej niż tylko sposób przekazywania informacji. Zaproszenie do udziału w „Zamczysku” przyjęli w tym roku: Krystyna Prońko, Robert Kasprzycki, Elżbieta Adamiak, Szymon Zychowicz, Dom o Zielonych Progach i Basia Beuth. Ich koncerty przyciągnęły do zamkowego parku setki słuchaczy. Wysoka frekwencja podczas obu dni koncertowych dowodzi, że piosenka poetycka jest ważna dla wielu z nas. „Festiwal cudowny z jednego powodu – ponieważ był niesamowity przekrój artystów. Niech to trwa przez 20 lat. Piękny park, piękny zamek, no i te polskie słowa, polski język cudowny, o którym warto pamiętać. Czegóż chcieć więcej?!” – przekonywał Szymon Zychowicz w wywiadzie radiowym.

Szymon Zychowicz wystąpił z recitalem w pierwszym dniu „Zamczyska”. Wraz z Justyną Mihułką poprowadził także warsztaty muzyczne. Ich uczestnicy zaśpiewali podczas sobotniego koncertu. Szymon Zychowicz debiutował w Teatrze Propozycji DIALOG w Koszalinie. Od 1994 roku (przez osiem kolejnych lat) był artystą Piwnicy pod Baranami. Koncert w klimacie krakowskich kabaretów przypadł do gustu publiczności, która gromkimi brawami nagradzała nie tylko piosenki z najnowszej płyty artysty zatytułowanej Po prostu, lecz także anegdoty, którymi okrasił swój występ. Jednym z utworów, który mogliśmy usłyszeć, jest Zielony wiersz, od kilku tygodni znajdujący się na Liście Przebojów Trójki, co utwierdza nas w przekonaniu, że dobra sztuka broni się sama.

Trzecie Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną rozpoczął koncert Basi Beuth. Artystka od początku jest związana z dąbrowską imprezą. Charyzmatycznym, mocnym głosem i niezwykłymi tekstami przykuwa uwagę publiczności. Z każdym rokiem jej twórczość zyskuje coraz więcej zwolenników. Ciepłe przyjęcie słuchaczy i wspólne śpiewanie piosenek Basi Beuth na pewno poszerzają grono wielbicieli jej twórczości. Nagrody zdobywane na licznych przeglądach poetyckich w kraju potwierdzają tę tezę.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,6 (głosów: 1515)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Szymon Zychowicz

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter