Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Betlejem koło Krzeszowa

Autor wpisu: Magdalena Pulik (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org)
Data publikacji: 03.11.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Założenie o nazwie Betlejem, nawiązujące ideowo do miejsca narodzin Chrystusa w Ziemi Świętej, jest usytuowane dwa kilometry na zachód od klasztoru Cystersów w Krzeszowie na leśnej polanie z niewielkim stawem. Tworzą je murowana kaplica Groty Narodzenia Pańskiego oraz drewniany pawilon, zwany również Pawilonem Opata.

Kaplica Groty Narodzenia Pańskiego – skromna jednonawowa budowla z absydą, boczną niszą i przedsionkiem – została wzniesiona w latach 1674–1677 dokładnie według planu i wymiarów betlejemskiego pierwowzoru. Budową kaplicy kierował prawdopodobnie klasztorny architekt Martin Schuppert, dekoracje sztukatorskie we wnętrzu wykonał Matthias Mayr z Bawarii, a wśród wyposażenia znajdowały się niegdyś obrazy ołtarzowe autorstwa Michaela Willmanna i Martina Leistritza oraz umieszczona w niszy szopka z figurami autorstwa Georga Schröttera.

Kaplica ta powstała z inicjatywy krzeszowskiego opata Bernharda Rosy, który podczas wizyty w Rzymie w 1661 roku odwiedził kościół Santa Maria Maggiore, gdzie znajduje się kopia betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego. Do stworzenia miejsca bożonarodzeniowego kultu pod Krzeszowem prawdopodobnie przyczynił się też przyjaciel Rosy, poeta i mistyk Johannes Scheffler, znany jako Angelus Silesius. W noc Wigilii Bożego Narodzenia z klasztoru wyruszała procesja, cystersi z zapalonymi świecami podążali w stronę kaplicy, gdzie odprawiano pasterkę.

Do krzeszowskiego Betlejem przybywali także liczni pielgrzymi, dlatego tuż obok kaplicy stał domek dozorcy, przez lata zamieszkiwany przez pustelników. Opat Rosa przygotował ponadto na potrzeby dewocji pielgrzymkowej specjalny modlitewnik mistyczny Liebliche Rose von Jericho. Niestety, obecnie kaplica jest całkowicie pozbawiona wyposażenia i wymaga pilnej renowacji.

Drewniany pawilon z malarską dekoracją Georga Wilhelma Neunhertza został wzniesiony kilkanaście metrów od Groty Narodzenia na palach wbitych w dno pobliskiego stawu. Założony na planie ośmioboku Pawilon Opata symbolizował „Dawidowe miasto Betlejem” i dopełniał bożonarodzeniową symbolikę tego niezwykłego miejsca.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1642)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Betlejem koło Krzeszowa
Betlejem koło Krzeszowa
Dekoracja malarska Pawilonu Opata w Betlejem koło Krzeszowa
Dekoracja malarska Pawilonu Opata w Betlejem koło Krzeszowa

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter