Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Krzyże i kapliczki ku pamięci ofiar w Źlinicach

Autor wpisu: Aneta Lempka z Zespołu Szkół im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich, wpis powstał w ramach programu CEO EtnoLog – zaloguj się na ludowo
Data publikacji: 04.11.2011

Źlinice to niewielka wieś nad Odrą położona około 10 kilometrów od Opola. Na jej terenie znajduje się kilka interesujących kapliczek.

Kaplica u Klucznego
Kaplica u Klucznego została poświęcona pamięci żołnierzy francuskich, którzy zmarli z głodu i chorób podczas wojny francusko-pruskiej w latach 1806–1807. Pierwotnie żołnierze byli grzebani na podwórku Klucznego, potem w tym miejscu wzniesiono kaplicę. W trzecim roku pierwszej wojny światowej przy kaplicy stanął również krzyż – w intencji szybkiego zakończenia wojny.

Kaplica Rozkoszów
Rok jej powstania jest nieznany. Według miejscowej tradycji mieli tu zostać pochowani Szwedzi pomarli od chorób podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1648). Dziś kaplica nie pełni żadnych funkcji religijnych, choć bywa, że docierają do niej procesje podczas dni krzyżowych. Nieopodal miejsca, gdzie dziś stoi kaplica, wiodła niegdyś droga do kościoła w Chrząszczycach. Dziś prowadzi do niej ulica Kościuszki w Źlinicach.

Kaplica Recali
Jak głosi inskrypcja, kaplica została ufundowana w 1737 roku ,,ku chwale Bożej” przez Mateusza Recalę, prószkowskiego karczmarza. Dzwon zainstalowany w kopule kaplicy niezmiennie od 230 lat informuje o najważniejszych wydarzeniach w życiu wsi. Podobną kaplicę Mateusz Recala ufundował również w Boguszycach.

Kaplica Kochanka
W marcu 1945 roku pod koniec wojny zginęli w tym miejscu żona i dwóch synów Bernarda Kochanka, którzy najechali na minę, jadąc z Zimnic do Złotnik. Zrozpaczony mąż i ojciec na pamiątkę śmierci najbliższych postawił słup zwieńczony kapliczką z wizerunkiem Matki Boskiej.

Krzyż Broja
Krzyż ufundowany przez Franciszka Broja w 1905 roku jako akt dziękczynny, co potwierdza inskrypcja: „Na chwałę Panu Bogu i Matce Boskiej Częstochowskiej ten krzyż postawiony przez Broja”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1305)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane lokalizacje

Galeria

Krzyże i kapliczki ku pamięci ofiar w Źlinicach
Krzyże i kapliczki ku pamięci ofiar w Źlinicach
Krzyże i kapliczki ku pamięci ofiar w Źlinicach
Krzyże i kapliczki ku pamięci ofiar w Źlinicach
Krzyże i kapliczki ku pamięci ofiar w Źlinicach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter