Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

"Maria Śnieżna". Jeden z siedmiu cudów Sudetów

Autor wpisu: kaskaP18
Data publikacji: 21.11.2011

"Maria Śnieżna" leży w Sudetach pod szczytem Góry Iglicznej (847 metrów n.p.m.). Jest to późnobarokowa świątynia z końca XVIII wieku. Króluje w niej Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości "Maria Śnieżna".

Obecny wystrój świątyni w większości wykonano na przełomie XIX i XX wieku w pracowni artystycznej Mayera w Monachium. Neobarokowy ołtarz to dzieło z 1897 roku. W jego centrum, w gablocie podtrzymywanej przez dwóch aniołów znajduje się cudowna figura Matki Bożej. Nad nią aniołowie trzymają koronę. Serce przebite mieczem, umieszczone w górnej nastawie ołtarza, jest przedstawieniem proroctwa starca Symeona. Na łuku prezbiterium znajdują się rzeźby przedstawiające koronację Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi. Sklepienie nawy kościoła i witraże w krużgankach przedstawiają wezwania Litanii Loretańskiej. Witraże w prezbiterium ukazują rodziców Matki Bożej Annę i Joachima, w nawie – świętego Józefa, świętego Jerzego, oraz świętą Agnieszkę i świętą Barbarę.

Dzieje cudownej figury Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości z Góry Iglicznej, koronowanej 21 czerwca 1983 roku przez błogosławionego Jana Pawła II, sięgają czasu, gdy Śląsk należał do Austrii. W 1776 roku dla figury Maryi wybudowano drewnianą kaplicę w miejscu obecnej plebanii. 26 czerwca 1777 roku zanotowano tutaj pierwsze komisyjnie potwierdzone uzdrowienie. Było nim przywrócenie wzroku mieszkańcowi Siennej. Następny cud to uzdrowienie ręki synowi młynarza. W krótkim czasie potwierdzono komisyjnie 12 uzdrowień. 18 czerwca 1781 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła. Neobarokowy ołtarz wykonano w 1897 roku w pracowni artystycznej Mayera w Monachium.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1407)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

"Maria Śnieżna" jako jeden z siedmiu cudów naszego regionu
"Maria Śnieżna" jako jeden z siedmiu cudów naszego regionu
"Maria Śnieżna" jako jeden z siedmiu cudów naszego regionu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter