Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół z XVIII wieku na Górze Iglicznej

Autor wpisu: agi
Data publikacji: 27.11.2011
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

"Maria Śnieżna" (pełna nazwa: Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”) – to sanktuarium maryjne w późnobarokowym kościółku z końca XVIII wieku, znajdujące się pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika, nieopodal Międzygórza (Sudety Wschodnie, gmina Bystrzyca Kłodzka, województwo dolnośląskie). Ma status rektoratu samodzielnego, przynależy do dekanatu bystrzyckiego w diecezji świdnickiej.

Sanktuarium wzniesiono w pobliżu miejsca, w którym pierwotnie stała ludowa figura Marii z Dzieciątkiem ustawiona pod konarami rozłożystego buka. Figurę przywiózł w 1750 roku z pielgrzymki do Mariazell w Austrii wójt Wilkanowa, Krzysztof Veit. Rzeźba ta była kopią tamtejszej Madonny. Piętnaście lat później okolicę nawiedziła potężna wichura, która obaliła między innymi drzewo, nie uszkodziła jednak samej figury. Miejscowa ludność poczytała to za znak od Boga i przeniosła rzeźbę w bezpieczniejsze miejsce, a w 1776 roku zbudowano dla niej nową, drewnianą kaplicę.

Dotychczasowa kaplica przestała wystarczać w latach 70. XVIII wieku. Nie mogła pomieścić licznych wiernych przybywających na wieść o cudownych uzdrowieniach, dlatego postanowiono zbudować w jej miejsce nowy kościół. Kamień węgielny pod świątynię wmurowano 18 czerwca 1781 roku. Prace murarskie zlecono Andrzejowi Jagerowi z Międzylesia, a ciesielskie – Józefowi Knietigowi z Wilkanowa. W budowie uczestniczyli pielgrzymi przybywający na Igliczną. Zasadnicza bryła kościoła stanęła rok później. 22 października 1782 roku wikariusz generalny arcybiskupa Pragi, ksiądz Karol Winter z Międzylesia poświęcił świątynię. Dwa lata później dobudowano od zachodu wieżę, a w 1821 roku – tak zwane soboty. W miejscu, w którym dawniej stała drewniana kaplica, w 1817 roku wybudowano drewnianą plebanię.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1401)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kościół z XVIII wieku.
Kościół z XVIII wieku.

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter