Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dom rodzinny Jerzego Grotowskiego w Krakowie

Autor wpisu: 21slo
Data publikacji: 02.12.2011
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Rodzina Grotowskich: mama, Kazimierz (na zdjęciu) i Jerzy mieszkali w Krakowie.

Rodzina Grotowskich: mama, Kazimierz i Jerzy mieszkali w Krakowie, w dzielnicy Zwierzyniec, przy ulicy Królowej Jadwigi 137.

Jerzy Grotowski (1933–1999), polski reżyser teatralny, wiodący twórca Drugiej Reformy Teatru. Po ukończeniu wydziału aktorskiego i reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej objął kierownictwo artystyczne Teatru 13 Rzędów w Opolu, który z czasem, jako Teatr Laboratorium, stał się prężnym ośrodkiem badawczym.

W poszukiwaniach Grotowskiego można wyróżnić cztery okresy:

Lata 1957–69 – teatr przedstawień, kiedy zmieniał formę widowiskową, kształtując relacje aktor–widz na zasadzie współuczestnictwa. W tym czasie Grotowski wypracował z zespołem ideę teatru ubogiego. W Siakuntali (1960) widzowie przejęli rolę bohatera zbiorowego, w Dziadach (1961) angażowali się jak uczestnicy obrzędu, w Kordianie (1962) siedzieli na łóżkach wspólnie z pacjentami zakładu psychiatrycznego. Z tego okresu pochodzą także między innymi spektakle na podstawie: Akropolis Stanisława Wyspiańskiego (1962), Tragiczne dzieje doktora Fausta Charlesa Marlowe’a (1963), Apocalipsis cum figuris (1968);

Lata 1969–1978 – teatr uczestnictwa, to okres znany także jako parateatr; od 1973 roku Grotowski koncentruje się na badaniu różnych form ekspresji człowieka w działaniu, w relacji z innymi ludźmi. Realizacje: Przedsięwzięcie Góra (1977) i Drzewo ludzi (1979) miały charakter zbiorowych seansów o znaczeniu psychoterapeutycznym i etycznym. Za pomocą głosu, ruchu i śpiewu poszukiwano międzyludzkiego porozumienia opartego na wrażliwości cielesnej i mentalnej. W projektach tych brali aktywny udział między innymi: P. Brook, J.-L. Barrault, J. Chaikin, E. Barba, L. Ronconi, A. Gregory.

W okresie teatru źródeł (1976–1982) Grotowski eksperymentował głównie w Brzezince, Ostrowinie koło Wrocławia, na Białostocczyźnie oraz w czasie wypraw badawczych do Indii, Nigerii, Meksyku i na Haiti, których celem było skonfrontowanie opracowanych technik z już istniejącymi technikami poszczególnych plemion i odzyskanie poczucia związku ze światem przyrodzonym.

Ostatni okres twórczości obejmuje lata emigracyjne. 1982 rok, w okresie stanu wojennego, Grotowski opuścił Polskę, a w 1984 roku rozwiązał Teatr Laboratorium. W USA rozpoczął realizację programu Objective Drama. W 1985 roku wyjechał do Pontedery (Włochy), gdzie rok później powstało Work Center of Jerzy Grotowski (od 1996 roku Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards). Współpracując z Richardsem, uruchomił program Ritual Arts, polegający na poszukiwaniu wspólnych, transkulturowych, uniwersalnych pozycji i ruchów. Grotowski wykładał na prestiżowych uczelniach całego świata, między innymi w College de France (1997). Jego prace są kontynuowane między innymi przez T. Richardsa w Pontederze (www.pontederateatro.it) i w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu.

Po rodzinnych miejscach Jerzego, oprowadzał nas Kazimierz Grotowski, światowej sławy profesor fizyki (specjalizacja fizyka jądrowa) Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Źródło:

Słownik wiedzy o kulturze, wydawnictwo Arkady, Warszawa 2009.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1589)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Dom rodzinny Jerzego Grotowskiego w Krakowie
Dom rodzinny Jerzego Grotowskiego w Krakowie
Dom rodzinny Jerzego Grotowskiego w Krakowie
Dom rodzinny Jerzego Grotowskiego w Krakowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanie



rejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter