Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Autor wpisu: magdakania
Data publikacji: 06.12.2011

Krzywa Wieża jest średniowieczną budowlą, jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34 metry, a jej obecne odchylenie od pionu to 2,14 metra.

Do dziś nie udało się stwierdzić, kiedy powstała wieża i w jakim celu ją zbudowano. Jedna z wersji głosi, że jest ona pozostałością dawnego zamku, który miał istnieć jeszcze przed lokalizacją miasta, o czym świadczy fakt, że najniższa część wieży (do wysokości 10 metrów) została zbudowana z kamienia. Inną koncepcję przedstawia niemiecki historyk i architekt Kurt Bimler. Twierdził on, że wieża służyła jako brama miejska. Trzecia wersja podaje, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża uległa pochyleniu. Z dokumentów źródłowych wynika, że nastąpiło to jesienią 1598 roku. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano 15 września 1590 roku. Nie wyklucza się również, że przyczyną pochylenia było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu.

W 1858 roku, podczas wielkiego pożaru miasta, górna część wieży uległa zniszczeniu. Po pożarze wykonano ekspertyzę fundamentów, by sprawdzić, czy ruiny nie zagrażają bezpieczeństwu. Ostatecznie zdecydowano, że nadpalona część wieży zostanie odbudowana. Wtedy otrzymała zwieńczenie w kształcie jaskółczych ogonów. Prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku na części wieży, która została strawiona przez pożar, widniał napis, wykonany ręką budowniczego. Istnieją dwie podobne wersje:

„Ich Hans Weiss baute diesen Thurm schlecht mit Fleiss” („Ja Hans Weiss budowałem tę wieżę źle z pilnością.”)
„Ich heiß Johannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß” („Nazywam się Johannes Gleib, wybudowałem tę wieżę krzywą z pilnością.”)

Na kopule wieży umieszczono gałkę z krzyżem, w której złożono okolicznościowe pismo sporządzone przez proboszcza Johannesa Grundeya oraz medal wybity przez miasto po wielkim pożarze. Powieszono również trzy nowe dzwony, a w 1863 roku zawieszono zegar, wykonany przez zegarmistrza Hoffmanna z Oławy.

Obecnie Krzywa Wieża pełni funkcję punktu widokowego.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1147)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter