Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Parafia pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: kasiaaa56
Data publikacji: 06.12.2011
Okres historyczny: Odrodzenie XVI w.

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej należy do najciekawszych założeń sakralnych na Dolnym Śląsku.

Świątynia powstała w wyniku przebudowy pierwotnego, późnoromańskiego kościółka. Obecnie jest to dwunawowa hala z rzędem filarów i dwoma prezbiteriami. Do dziś zachowało się sporo detalu kamieniarskiego, między innymi romańskie służki, gotyckie portale i chrzcielnica z herbami.

Kościół, wzmiankowany po raz pierwszy w 1336 roku, powstał prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Został zniszczony w 1426 roku (według innych źródeł w 1429 roku) przez oblegających miasto husytów, którzy doprowadzili do zawalenia wieży kościoła stojącej w linii murów obronnych.

Świątynia spłonęła w 1475 roku i w dwa lata później została odbudowana. W latach 1564–1624 kościół należał do protestantów. W latach 1753 i 1800 pożary ponownie częściowo niszczyły budowlę. W latach 1914–1915 nastąpiła rozbudowa kościoła – przedłużono główną nawę, rozebrano starą wieżę i wzniesiono nową 60-metrową w narożniku południowym.

Obecnie świątynia jest to okazała, siedmioprzęsłowa, dwunawowa hala z dwoma kruchtami i zakrystią. Dostawiona z boku wysoka wieża została zwieńczona wysokim hełmem z trzema prześwitami. W kościele zachowało się sporo detali kamieniarskich pochodzących z XIII–XVI wieku.

W kościele znajdują się również zabytkowe organy. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1907 roku, kiedy to parafia zakupiła instrument. Organy zabrzmiały po raz pierwszy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 19 kwietnia 1908 roku. W lipcu 1935 roku instrument przeszedł pierwszy remont. Kolejne prace remontowe zostały przeprowadzone w latach 1990–1993. W październiku 2011 roku zakończył się trwający od stycznia remont tego instrumentu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1437)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter