Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 09.12.2011

Wszystko zaczęło się od budynku. Siedzibę teatru zaprojektował berliński architekt Oskar Kaufmann. Gmach wzniesiono w 1931 roku. Znalazło się w nim nowoczesne, jak na tamte czasy, zaplecze sceniczne, mimo że początkowo nie mieścił się tu żaden stały teatr.

Salę wynajmowano na zebrania i uroczystości okolicznościowe. Dopiero po pewnym czasie zaczęły na niej występować amatorskie zespoły kolejarzy i włókniarzy.

5 listopada 1945 roku pojawił się Zielonej Górze kierownik pierwszego Teatru Miejskiego. Co prawda po kilku miesiącach teatr zamknięto, ale apetyty na obcowanie ze sceną pozostały. We wrocławskim „Słowie Polskim” ukazał się nawet artykuł pod znamiennym tytułem Zielona Góra chce mieć teatr. Jednak grup aktorskich przewinęło się przez miasto sporo. Jedne powstawały, inne upadały. Często były to grupy robotnicze, na przykład Teatr Kolejarza czy Teatr Włókniarzy.

W 1951 roku wreszcie powołano Miejski Teatr Zielonogórski. Jego pierwszą dyrektorką i kierowniczką została aktorka Róża Gella-Czerska. Była to pierwsza grupa profesjonalna. 24 listopada odbyła się uroczysta premiera Zemsty Aleksandra Fredry, którą zainicjowano działanie placówki.

Przez lata kierownictwo teatru wielokrotnie się zmieniało. Warto wymienić kierownika literackiego Stanisława Hebanowskiego, który nawiązał kontakt z warszawskim Liceum Techniki Teatralnej. Absolwenci tej szkoły zaczęli występować na zielonogórskich deskach. Hebanowski należał do najważniejszych popularyzatorów teatru w Zielonej Górze. Zresztą teatr miał szczęście go wybitnych kierowników literackich, byli wśród nich i Stanisław Grochowiak, i Marta Fik, i Jerzy Ziomek.

Na scenie grano nie tylko spektakle dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Działanie sceny dziecięcej zapoczątkowano 6 grudnia 1959 roku spektaklem Awantura w Pacynkowie, a od początku 1964 roku rozpoczęła działalność Scena Lalkowa, utworzona z inicjatywy Haliny Lubicz (to zresztą bardzo zasłużona postać w historii Lubuskiego Teatru, dziś jedna z sal nosi jej imię).

18 grudnia 1964 roku odbyła się premiera sztuki Leona Kruczkowskiego Pierwszy dzień wolności w reżyserii Krystyny Meissner. Wtedy też Kruczkowski został patronem zielonogórskiego teatru.

Ciekawym okresem w historii Lubuskiego Teatru był też czteroletni remont Dużej Sceny, który rozpoczął się w 1974 roku. Występy przeniesiono wtedy do domów studenckich, różnych klubów, hal fabrycznych. Wtedy też narodził się zwyczaj nocnych pokazów premierowych dla studentów, po których często toczyły się gorące wielogodzinne dyskusje.

Dziś Lubuski Teatr prężnie działa, a jego dyrektorem jest Robert Czechowski. Co roku podczas Dni Zielonej Góry odbywają się także Winobraniowe Spotkania Teatralne. Przyjeżdża też wiele zespołów na występy gościnne. Lubuski Teatr należy też do Unii Teatrów Zachodniej Polski, łączącej sceny z Zielonej Góry, Legnicy, Jeleniej Góry, Gorzowa, Olsztyna i Wałbrzycha.

Źródło:

XX lat Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, redakcja J.P. Gawlik, Zielona Góra 1971.
Lubuski Teatr, dokumentacja 1971–2003, redakcja A. Buck, Zielona Góra 2003.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1379)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter