Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Bystrzyca Kłodzka. Kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła

Autor wpisu: KlaudiaS;)
Data publikacji: 11.12.2011

Gotycki kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej jest najcenniejszym zabytkiem miasta. Najdłuższą historię mają dwa zachodnie przęsła prezbiterium.

Jedyny taki kościół w Polsce
Gotycki kościół pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej jest najcenniejszym zabytkiem miasta. Najdłuższą historię mają dwa zachodnie przęsła prezbiterium. Resztę budowli wzniesiono w XIV–XVI wieku. Kościół został przebudowany w XVII wieku i w 1915 roku. Najstarsza jego część pochodzi z końca XIII stulecia.

Zupełnie nietypowo zostało rozwiązane wnętrze bystrzyckiego kościoła parafialnego przebudowanego ze stylu renesansowego. Największe zmiany w architekturze świątyni wprowadzono w latach 1914–1915, podczas remontu, którego celem było powiększenie budowli. Jak w żadnym innym kościele w Polsce od ołtarza przez środek świątyni aż do organów biegnie rząd kolumn oddzielających dwie nawy. W tej dwunawowej, siedmioprzęsłowej świątyni słupy rozdzielające nawy znajdują się na osi przecinającej środek neogotyckiego ołtarza głównego i prospektu organowego z XVIII wieku.

W świątyni znajdują się cenne dzieła sztuki, warto zobaczyć między innymi XIV-wieczną gotycką figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem stojącej na półksiężycu i renesansową kamienną chrzcielnicę z 1577 roku, a także dwie barokowe rzeźby: świętego Jana Nepomucena i świętego Franciszka Ksawerego, wykonane przez słynnego rzeźbiarza Michaela Klahra. Obok kościoła znajduje się plebania z drugiej połowy XVI wieku.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1192)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter