Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Opolska siedziba Teatru Laboratorium 13 Rzędów

Autor wpisu: 21slo
Data publikacji: 13.12.2011
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Siedziba Teatru Laboratorium 13 Rzędów znajduje się w Opolu, przy Rynku, w kamienicy numer 4.

Teatr 13 Rzędów, teatr utworzony 1958 roku w opolskim klubie związków twórczych z inicjatywy aktorów Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej. Po roku kierownictwo artystyczne objął w nim Jerzy Grotowski, który wraz z Ludwikiem Flaszenem doprowadził do powstania teatru awangardowego otwierającego Drugą Reformę Teatru. Zespół, wzorując się na Reducie Juliusza Osterwy, stworzył ośrodek kultury teatralnej, organizował liczne spotkania z widzami, powołał Estradę Publicystyczną, która między innymi w 1961 roku przygotowała dwa faktomontaże: Turyści i Gliniane gołębie. W tym okresie głównym celem zespołu było jednak poszukiwanie nowej formuły teatru, w którym za najważniejsze uważano etyczne podejście aktora do widza i sztuki teatralnej. Powstała koncepcja teatru ubogiego i nowa metody pracy aktora, będąca wynikiem prób przy spektaklach Orfeusz (1959, według J. Cocteau), Misterium Buffo (1960, według W. Majakowskiego), Dziady (1960), Kordian (1962), Akropolis (1962, według S. Wyspiańskiego), Tragiczne dzieje doktora Fausta (1963, według Ch. Marlowe’a). W 1962 roku przyjęto nazwę Teatr Laboratorium 13 Rzędów. W 1965 roku Opole wymówiło mu siedzibę i zespół przeniósł się do Wrocławia, gdzie działał jako Teatr Laboratorium.

Jerzy Grotowski (1933–1999), polski reżyser teatralny, wiodący twórca Drugiej Reformy Teatru. Po ukończeniu wydziału aktorskiego i reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej objął kierownictwo artystyczne Teatru 13 Rzędów w Opolu, który z czasem, jako Teatr Laboratorium, stał się prężnym ośrodkiem badawczym.

Ludwik Flaszen (ur. 1930), polski krytyk literacki i teatralny, eseista, reżyser teatralny. Wspólnie z Jerzym Grotowskim tworzyli awangardowy Teatr 13 Rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Flaszen opublikował szkice literackie (Cyrograf, 1971), prace i eseje o teatrze współczesnym (Teatr skazany na magię, 1983).

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1211)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter