Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Oskar Henryk Kolberg. Człowiek orkiestra

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 01.01.2012
Okres historyczny: 1800-1914

Przez 50 lat Oskar Henryk Kolberg wędrował po obszarach dawnej Rzeczypospolitej, zbierając ogromny materiał folklorystyczny ukazujący życie codzienne, kulturę i twórczość ludową.

Oskar H. Kolberg żył w latach 1814–1890. Urodził się w Przysusze, w województwie mazowieckim. Zmarł w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Przez 50 lat wędrował po obszarach dawnej Rzeczypospolitej, zebrał ogromny materiał folklorystyczny ukazujący życie codzienne, kulturę i twórczość ludową. Odwiedził tysiące wsi i był w wielu miastach. Był bardzo zaangażowany w swoją pracę zbieracza.

Oprócz tego Kolberg tworzył muzykę. Był autorem między innymi jednoaktowej opery "Król pasterzy", do której libretto napisał Teofil Lenartowicz. Zbierał przysłowia. Jak podaje Henryk Morawski – autor biografii Kolberga – etnograf zapisał 15 540 przysłów. Oskar H. Kolberg korespondował z wieloma osobami z kraju i zagranicy oraz z licznymi instytucjami. Wielką wagę przywiązywał do korespondencji. Naliczono prawie 330 osób z kraju i zagranicy utrzymujących kontakt listowny z Kolbergiem.

Wiele publikował. Jego dzieło życia to wydane w 66 tomach dzieło pt. Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.

Był autorem Obrazków etnograficznych.

Należał do licznych towarzystw naukowych w kraju (Kraków, Warszawa) i za granicą (Paryż, Petersburg, Moskwa, Wiedeń, Lizbona, Lwów). Pracował też jako korektor nad hasłami Encyklopedii powszechnej S. Orgelbranda. Wiele czasu i zabiegów finansowych kosztowała go działalność edytorska.

Dzieło jego życia budziło powszechny podziw. Materiały przez niego zebrane (Kolbergiana) w znacznej części spłonęły w czasie pierwszej wojny światowej oraz w powstaniu warszawskim. Henryk Morawski napisał o nim następujące słowa: „Oskar Kolberg – tytan pracy rodem z Przysuchy”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1411)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter