Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Krzeszówek, kościół filialny pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca

Autor wpisu: Magdalena Pulik (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.pl)
Data publikacji: 03.01.2012
Okres historyczny: Barok XVII w.

Kościół filialny pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Krzeszówku, wzmiankowany już w 1362 roku, powstał z fundacji krzeszowskich cystersów w miejscu, w którym w 1242 roku osiedlili się benedyktyni sprowadzeni z czeskich Opatowic przez księżną Annę, wdowę po księciu Henryku Pobożnym. Fundamenty klasztoru z tamtego czasu odsłonięto na początku XX wieku w pobliżu dzisiejszych zabudowań kościelnych.

Skromna, jednonawowa budowla kościoła, z gotyckimi oknami zdobionymi maswerkiem, jest orientowana, z wieżą od zachodu, od wschodu zaś zakończona wielobocznym prezbiterium. W 1588 roku dobudowano portal zachodni, wieżę oraz nawę północną z zakrystią i kaplicą. W latach 60. XVII wieku oraz w 1728 roku kościół otrzymał nowe wyposażenie, które trafiło do Krzeszówka z kościoła klasztornego w Krzeszowie. Wnętrze kościoła uległo jeszcze przeobrażeniu w trzeciej ćwierci XIX wieku, kiedy ściany pokryto nową polichromią.

Niezwykle cennym elementem wyposażenia jest przeniesiona z belki tęczowej dawnego kościoła klasztornego w Krzeszowie monumentalna grupa Ukrzyżowania. Ponadnaturalnej wielkości rzeźby z lat 1446–1454 przedstawiające Ukrzyżowanego Chrystusa, Marię i świętego Jana Ewangelistę znajdują się obecnie w nawie północnej. Należąca do tej grupy figura świętej Marii Magdaleny jest obecnie przechowywana na terenie dawnego opactwa Cystersów w Krzeszowie. Uwagę zwraca także późnogotycka figurka Madonny z ołtarza głównego.

Snycerska dekoracja ołtarzy jest dziełem krzeszowskiego warsztatu Georga Schröttera. Ołtarz główny z 1701 roku zdobią figury świętych: Józefa, Anny, Katarzyny i Barbary. Niezwykle ciekawe są dwa boczne retabula ołtarzowe z 1686 roku, w których architektoniczna struktura została zatarta przez piętrzące się elementy dekoracyjne: putta zaplątane w liście akantu, festony i pęki kwiatowo-owocowe. Oprócz obrazu Matka Boska błogosławiąca cystersów autorstwa Georga Wilhelma Neunhertza, znajdującego się w ołtarzu bocznym po północnej stronie nawy, godny uwagi jest także obraz w ołtarzu głównym Męczeństwo św. Wawrzyńca, namalowany przez nieznanego lokalnego artystę. Przy kościele znajduje się barokowy budynek plebanii z 1753 roku z zachowaną dekoracją sztukatorską.

Źródło:

Wpis umieszczony dzięki uprzejmości koordynatorów Programu Drogi Baroku: http://www.drogibaroku.org/.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1754)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Krzeszówek, kościół filialny pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter