Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pierzchów – cmentarz choleryczny

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 16.01.2012
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Pośród malowniczych, nadrabskich łąk i pól, na granicy trzech wsi: Pierzchowa, Nieznanowic i Niewiarowa, znajduje się zapomniana mogiła morowa, oznaczona kapliczką pomalowaną na niebiesko.

Pierzchów, małopolska wieś położona w powiecie wielickim, w gminie Gdów, znana jest przede wszystkim jako miejsce narodzin bohatera polskiego hymnu narodowego: Henryka Dąbrowskiego.

Miejscowość po raz pierwszy jest wymieniana w dokumentach w połowie XVIII wieku. Etymologia jej nazwy zdaje się sugerować, iż była to nowa osada założona przez ludzi, którzy uciekli przed żywiołem (być może powodzią lub zarazą), opuszczając swe pierwotne miejsce zamieszkania. W tym przypadku mogło chodzić o, położoną nieopodal historycznej przeprawy przez Rabę, nieistniejącą dziś wieś Kaszubice, po której nie zachowały się żadne ślady.

Żadne, poza zagubionym wśród pól kurhanem, na szczycie którego ustawiono prostą kapliczkę z krzyżykiem i otworem w części szczytowej. Otwór ten mógł być pierwotnie przeznaczony na kaganek ze światełkiem, co miało upodobnić obelisk do stawianych często w podobnych miejscach „latarni umarłych”.

Wiedzę o dawnym cmentarzyku przekazywano sobie w Pierzchowie z pokolenia na pokolenie. Podczas zimowych wieczorów opowiadano, jak w dotkniętych powodzią Kaszubicach rozpętała się śmiercionośna epidemia cholery i jak ze wsi „pierzchali” ludzie w obawie przed morowym powietrzem. Opuszczone domostwa umyślnie podpalono, by zapobiec szerzeniu się zarazy – podobno do dziś można na zaoranych polach znaleźć fragmenty przepalonych belek i potłuczone kafle piecowe.

Podobno w okresie międzywojennym, podczas próby pozyskiwania gliny z podstawy cholerycznego cmentarzyka, natrafiono na dużą ilość kości ludzkich. Wyrobisko zasypano, a eksploatację porzucono. Z tego okresu pochodzi zapewne inskrypcja, widniejąca u podstawy kapliczki, z wyrytą datą „1924”.

Źródło:

 Przekazy ustne mieszkańców Pierzchowa. 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1221)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Pierzchów - cmentarz choleryczny
Pierzchów - cmentarz choleryczny
Pierzchów - cmentarz choleryczny
Pierzchów - cmentarz choleryczny
Pierzchów - cmentarz choleryczny
Pierzchów - cmentarz choleryczny
Pierzchów - cmentarz choleryczny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter