Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Szlaki turystyczne w gminie Skępe i gminach sąsiednich.

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 21.04.2012
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Na turystycznym szlaku w gminie Skępe i gminach sąsiednich

Na turystycznym szlaku w gminie Skępe i gminach sąsiednich

W gminie Skępe powstały dwie ścieżki przyrodniczo – leśne: ścieżka „Stary Zagaj” licząca 13 km i ścieżka „Głęboczek” – 4,2 km. Są one położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu „Jeziora Skępskie”. Pełnią nie tylko funkcje rekreacyjne, służą celom edukacyjnym oraz umożliwiają obserwację zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu. Na trasie obu ścieżek znajdują się liczne tablice edukacyjne. W miejscowości Głęboczek zorganizowano leśne pole turystyczne. W większości na terenie występują sosny lub lasy zdominowane przez sosnę. Lasy liściaste i mieszane oraz skupiska dąbrowy świetlistej zachowały się tylko w niektórych miejscach. Oprócz sosny występuje także dąb, olcha, jesion, klon, brzoza, jawor i grab oraz inne gatunki drzew. W 1992 roku utworzono rezerwat przyrody „Torfowisko Mieleńskie”, który znajduje się po zachodniej stronie Jeziora Mielno. Na terenie rezerwatu występuje 241 gatunków roślin (206 naczyniowych i 35 mszaków). Rzadkim okazem jest brzoza niska oraz 9 reliktowych roślin torfowiskowych. Rezerwat można podziwiać z wieży widokowej znajdującej się w Babich Ławach.
         W gminie Skępe znajdują się także zabytkowe parki. W Wiosce wokół zabudowań należących kiedyś do PGR, a wcześniej do rodziny Zielińskich, jest założenie parkowe z ciekawymi okazami starych drzew. Również Borek stanowi bogaty pod względem roślin zespół przyrodniczy.
         Dla miłośników pieszych wycieczek godna polecenia jest trasa wzdłuż brzegów rzeki Mień, szczególnie w okolicach starego drewnianego młyna w miejscowości Żuchowo. Brzegi meandrującej rzeki porastają chronione gatunki runa leśnego. Teren rezerwatu nazwano „Przełom Mieni”. Zostały wytyczone i dobrze oznakowane następujące szlaki: brązowy, czerwony, żółty, zielony i niebieski. I tak trasa rowerowa Karnkowo liczy 15 km (szlak brązowy), szlak czerwony o długości 4 km, żółty o długości 13 km, zielony – 6 km oraz niebieski wokół Jeziora Łęckiego liczy 32 km. Najlepiej mieć ze sobą mapkę. Trzeba być przygotowanym na utrudnienia i niedogodności.

Bożena Ciesielska

Źródło:

 

Bibliografia:
1. Kącki Zbigniew, Rezerwaty i pomniki przyrody województwa włocławskiego, LOP Włocławek 1988.
2. Środowisko przyrodnicze Ziemi Dobrzyńskiej, Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej w Dobrzyniu nad Wisłą, 1997.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1283)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Rezerwat "Przełom Mieni"
Rezerwat "Przełom Mieni"
Rezerwat "Przełom Mieni"
Folder Skępe i okolice
Niebieski szlak. Skępe
Skrzyżowanie szlaków
Na czerwonym szlaku. Głęboczek
Rzeka Mień
Droga na wieżę widokową
Tablica informacyjna. Skępe

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter