Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Elementy architektoniczne w zabytkach Skępego

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 21.04.2012
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Zdjęcia zabytków Skępego i detali architektonicznych na przykładzie klasztoru Bernardynów, kaplicy z prostokątnym ryzalitem, kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, drewnianych domów, bramy cmentarnej, kapliczki i zajazdu z początku XIX  wieku oraz innych budowli.

Elementy architektoniczne w obiektach na terenie Skępego

                W Skępem nie ma zbyt dużo zabytków, ale te które się znajdują, posiadają ciekawe elementy architektoniczne. Warto zwrócić na nie uwagę.

Rynek niewielkiego miasteczka Skępe ma kształt prostokątny. Kiedyś był miejscem handlu. Z narożników wychodzą cztery ulice: Kościelna, Dobrzyńska, Płocka i Sierpecka. Zabudowę stanowią stojące szczytem do rynku kamieniczki mające bardzo skromne cechy barokowo – klasycystyczne. Warto je zobaczyć ze względu na wymienione szczyty.

Ciekawym przykładem jest główna brama wiodąca na cmentarz parafialny. Została zbudowana z cegły w stylu neogotyckim. Posiada wejście główne z ostrołukową arkadą i dwa boczne. Jedno z bocznych jest zamurowane, pełni rolę ozdobną. Na miejscowym cmentarzu parafii rzymsko – katolickiej znajduje się kaplica z końca XIX w. wzniesiona na planie koła. Kaplicę zdobi prostokątny ryzalit, czyli wysunięta część fasady budynku.

            W stylu klasycystycznym zbudowano jeden z najstarszych obiektów w Skępem. Jest to zajazd (dawniej zajazd klasztorny) usytuowany przy głównej drodze. Przed zajazdem pochodzącym z 1826 r. znajduje się obszerny plac. Kompleks obejmuje budynek z czterospadowym dachem, dwie boczne bramy i zabudowania gospodarcze z dwuspadowym dachem. Część obiektów zniszczono. Kiedyś tworzyły czworoboczny dziedziniec. Interesującym elementem jest część wejściowa do zajazdu. Front ozdobiono wysuniętym portykiem o dwóch parach kolumn i trójkątnym szczytem z półkolistym oknem. W dawnych czasach był to zajazd przydrożny, potem mieściła się tu kawiarnia, a jeszcze później restauracja „Zajazd pod kasztanami”. Obecnie obiekt stanowi własność prywatną.

            W Borku znajduje się urokliwa kapliczka wzniesiona z cegły na planie prostokąta. Front ozdobiono szczytem ujętym spływami i zakończono trójkątnym przyczółkiem. Po obu stronach są prostokątne okna w półkoliście zamkniętych niszach. Kapliczka ma naczółkowy dach.

            W stylu zbliżonym do góralskiego zbudowano drewniany dom – siedzibę leśnictwa. Ten duży obiekt o konstrukcji zrębowej, z dwuspadowym dachem z facjatkami oraz gankiem wspartym na czterech kolumnach wyróżnia się spośród drewnianych budowli Skępego.

            Budowę klasztoru bernardynów rozpoczęto na początku XVI w. w latach 1508 – 1510. Centralną część stanowi największa jednonawowa orientowana (zwrócona na Wschód) bryła kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. W kolejnych latach dobudowywano poszczególne części kościoła. Najwcześniej zbudowano kaplicę świętej Anny, potem skrzydło klasztorne i krużganki, a od zachodu korpus wieży z zegarem, pełniącej funkcję dzwonnicy.

            Klasztorny dziedziniec otaczają arkadowe krużganki. Na środku zbudowano na rzucie ośmioboku kaplicę świętej Barbary – grobowiec rodziny Zielińskich.

           Może warto spojrzeć na nasze prowincjonalne miasteczko pod tym względem...

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1664)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Wioska
Wieże kościoła i klasztoru w Skępem
Szczyt zajazdu
Front zajazdu w Skępem
Brama do kościoła i klasztoru
Zajazd. Budynek gospodarczy
Drewniany ganek
Budynek na kamiennej podmurówce
Pięciokondygnacjowa wieża
Budynek Liceum Pedagogicznego
Kapliczka "Na Borku"
Świetlik
Arkadowe krużganki
Krużganki o sklepieniu kolebkowo - krzyżowym
Front kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Skępem
Szczyt kościoła i klasztoru
Witraże i świetlik
Krużganki od zewnątrz
Mur z cegły
Dom o konstrukcji zrębowej w Skępem
Front kapliczki "Na Borku"

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter