Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Uzdrowisko Dolny i Górny Dziwnów.

Autor wpisu: dziwnowblog
Data publikacji: 25.04.2012

 

Uzdrowisko Ost Dievenow i Berg Dievenow i archiwa o „Szańcu Dziwnów”.

 

 

 

 

Uzdrowisko Dolny Dziwnów /Ost Dievenow/ i Górny Dziwnów /Berg Dievenow/. 

W drugiej połowie XIX w. rozwój medycyny umożliwił nowe metody leczenia. Zaczęto rozbudowywać i unowocześniać szpitale, domy chorych jak i uzdrowiska, nazywane później sanatoriami. Te ostatnie proponowały oprócz tzw. kąpieli słonecznych kąpiele w źródłach solankowych oraz kąpiele w wannach i basenach wypełnionych borowiną.

Mała osada rybacka, jaką był w tych czasach Dziwnów, miała już pod koniec XIX w. pierwsze uzdrowisko – był to dom kąpieli solankowych znajdujący się w Dolnym Dziwnowie. Był on najdłużej funkcjonującym uzdrowiskiem w  mieście – działał aż do końca II wojny światowej. Ówczesne „centrum” Dziwnowa, – jeśli tak można to określić – znajdowało się od obecnej ulicy Szosowej do parku u zbiegu ulic Wybrzeże Kościuszkowskie i Kpr. Koniecznego. Warto podkreślić, iż było to dość nowatorskie przedsięwzięcie, gdyż w obecnym czasie Dziwnów był typową osadą rybacką z nieregularną zabudową(...)

W Dziwnowie Górnym, w obecnym końcu ul. Parkowej /ówczesna Kaiser Wilhelm Strasse/ na wysokości obecnego pomnika upamiętniającego pobyt Greków w Dziwnowie stało drugie i NAJWIĘKSZE NAD BAŁTYKIEM SANATORIUM (!). Niestety nie znamy dokładnej daty jego powstania. Znana jest tylko data rozebrania owego Sanatorium. Dla kuracjuszy udostępniono m.in. oranżerię, piękny park zdrojowy z fontanną i muszlą koncertową, w której przygrywała orkiestra sanatoryjna. Rybacy – ówcześni mieszkańcy Dziwnowa-chcąc zarobić na kuracjuszach zabierali ich na wycieczki łodziami, co spowodowało stworzenie na istniejącej wyspie na rzece Dziwnej WYSPY MIŁOŚCI…(…)

Ruch uzdrowiskowy przyczynił się również do niezwykle szybkiego rozwoju turystyki. Zaczęto budować domy wczasowe dla ludzi chętnych do przyjazdu nad morze, wydawano broszury w różnych językach ze wskazaniem możliwości dojazdu do Dziwnowa.

Sama podróż była dość atrakcyjna – jedną z możliwości dojazdu z Berlina była podróż pociągiem do Kamienia Pomorskiego /tam pociąg zjeżdżał koło elewatora do mola – ówczesne tory jeszcze istnieją(!)/, a stamtąd promem – parowcem do Dziwnowa. Kuracjusze „lądowali” – tak się określało miejsce cumowania promów – w przystani promowej znajdującej się w byłej SPR Belona, gdzie znajdował się dworzec parowy – miejsce „lądowania”.

Mimo, że był to okres ogólnie dość niespokojny i zapomniano o Pomorzu Zachodnim, to trzeba przyznać, że w tym okresie z małej wioski z paroma chatami rybackimi Dziwnów wybił się do rangi małego miasta. Ludzie przyjeżdżający do Dziwnowa w celach uzdrowiskowych, jak i w celach turystycznych. Miejscowość została zapamiętana co widać np. w Berlinie zachodnim, stojąc na ul. Dziwnowskiej (...).

Największe i najpiękniejsze uzdrowisko w Górnym Dziwnowie zostało rozebrane w 1914 roku po sztormie, który naruszył fundamenty gmachu, co groziło jego zawaleniem. Liczne pęknięcia, naruszenia podłóg i stropów były po prostu nieopłacalne do wyremontowania.

Z drugiej strony, temu podobne uzdrowiska powstawały na prawie całej linii brzegowej Bałtyku – to zaważyło na decyzji o rozbiórce obiektu i prawdopodobnie przekazaniu elementów innym obiektom sanatoryjnym, np. w domu przysanatoryjnym nazywanym ówcześnie SILVANA  zamontowano m.in. wanny z rozbieranego sanatorium, a pozostałą armaturę, którą można było wykorzystać, wysłano do Dziwnówka i Kamienia Pomorskiego, a także do uzdrowiska w Dolnym Dziwnowie.

To, co zostało do naszych czasów po całym sanatorium, to ulica Parkowa ze skwerem prowadzącym do wejścia na plażę. Pośród brzóz w pobliskim parku stoi do dziś pamiątkowy kamień, granit – cały zielony, z zatartym i zarośniętym napisem upamiętniającym istnienie tegoż obiektu. Pozostał także układ alejek, aczkolwiek trochę zmieniony przez obecnych mieszkańców Dziwnowa, którzy to w CZYNIE SPOŁECZNYM odnawiali PARK ZDROJOWY (w latach 50-60-tych XX w.). Na boisku, potocznie zwanym „PATELNIĄ”, widać jeszcze cegły, aczkolwiek mogą to być cegły po przywożonych, wyrzucanych śmieciach, które mieszkańcy masowo wyrzucali do zarośniętego po wojnie parku(...)

Niestety nie jest wiadome, co się stało ze źródłami solanki… tak samo nie są znane losy uzdrowiska z Dolnego Dziwnowa. Istnieją domniemania, że żołnierze przywożeni z frontu wschodniego statkami szpitalnymi do Świnoujścia trafiali na rekonwalescencję do Dziwnowa(...) Armatura jak i sprzęt był wykorzystywany przy leczeniu Greków przywiezionych do Dziwnowa(...)

 

 

Źródło:

Archiwa "Szaniec Dziwnów"

Autor

Grzegorz Oleszczuk

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1372)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Uzdrowisko Dolny Dziwnów /Ost Dievenow/ i Górny Dziwnów /Berg Dievenow/.
Uzdrowisko Dolny Dziwnów /Ost Dievenow/ i Górny Dziwnów /Berg Dievenow/.

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter