Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Perły w koronie - koncerty muzyki kameralnej w Ostrzeszowie

Autor wpisu: wkoronie
Data publikacji: 25.04.2012

 Koncerty muzyki kameralnej "Perły w koronie" w klasztorze ss. Nazaretanek w Ostrzeszowie.

 „Perły w koronie” – muzyka dla duszy

 

Ostrzeszów jest powiatowym miastem położonym na południu Wielkopolski w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich. Od ponad siedmiu wieków mieszkańcy tego królewskiego grodu żyją w cieniu wielkiej historii, która odcisnęła na tym skrawku ziemi wiele materialnych śladów. Jednym z nich jest bez wątpienia klasztor zbudowany w XVII w. przez miejscową szlachtę dla ojców bernardynów. Na przełomie wieków XIX i XX klasztor stał opuszczony i niszczał. Po odzyskaniu niepodległości do Ostrzeszowa przybyły siostry Nazaretanki i zaczęły prowadzić stopniowy remont obiektu. Był on niestety przerwany przez wojnę,  a następnie z wielkim trudem kontynuowany przez wiele kolejnych dziesięcioleci. Poczyniono wiele inwestycji, ale nigdy dotąd nie przeprowadzono remontu generalnego, dlatego cenne freski i ciekawa architektonicznie konstrukcja obiektu były zagrożone.

We wrześniu 2008 zrodził się pomysł organizacji w kościele klasztornym cyklu koncertów kameralnych pod wspólnym tytułem ” Perły w koronie”. Pierwsze muzyczne spotkanie artystów z publicznością odbyło się 23 listopada 2008. Na naszej skromnej scenie gościliśmy na początku przede wszystkim artystów w pewien sposób związanych z naszym miastem.  Z założenia koncerty mają charakter dobroczynny, lecz nie o same pieniądze tu chodzi. Organizatorom głównie zależy na konsolidowaniu środowiska wokół idei renowacji klasztoru. Muzyka może w tym zamierzeniu odegrać niepoślednią rolę. Koncerty odbywają się  w okresie jesienno – zimowym / kościół jest ogrzewany i ma drewnianą podłogę, co daje komfort zarówno artystom jak i licznej  publiczności /.  

 Dla melomanów w „Perłach koronie” liczą się przede wszystkim emocje, zawsze zwyciężała muzyka. Jeżeli nawet niezrozumiana, to z pewnością przeżywana w kontakcie na żywo i w kunszcie wykonawczym. Organizatorzy preferują  muzykę kameralną, ale graną na ciekawych i niezwykłych instrumentach, których brzmienie trudno usłyszeć nawet w dużych filharmoniach. W ostrzeszowskim cyklu soliści zagrali już m.in. na: klawesynie, pile śpiewającej, harfie szklanej, lirze korbowej, fagocie, dwugryfowej gitarze, czy harfie. W każdym sezonie słuchacze mogą uczestniczyć w co najmniej pięciu oryginalnych wydarzeniach muzycznych. 15 kwietnia 2012 odbył się 24 koncert.

Pomysłodawcą i konferansjerem „Pereł w koronie” jest Witold Pelka, organizacją zajmują się siostry nazaretanki / s.Kamila, s.Faustyna, s. Żaneta/ , techniczną opiekę /światło, dźwięk, strona internetowa/ sprawują Artur i Piotr Prusinkiewiczowie, zdjęcia wykonuje Beata Prusinkiewicz, a scenografię projektuje i przygotowuje Beata Staszewska. W prace włącza się także grupa wolontariuszy – młodzież szkół ponadgimnazjalnych.

Cykl zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników muzyki w całym regionie, o koncertach pisze lokalna prasa. Zapraszamy do muzycznego, „perłowego” Ostrzeszowa na wyjątkowe koncerty.

 

Źródło:

 Informacja własna

Klasztor ss. Nazaretanek, ul. Leśna  

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1525)

Komentarze (1):

wk, 14.06.2012
W klasztorze ss.nazaretanek 17 czerwca 2012 odbędzie się koncert Mietka Szcześniaka zapraszamy o 17.30.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Perły w koronie - koncerty muzyki kameralnej w Ostrzeszowie
Perły w koronie - koncerty muzyki kameralnej w Ostrzeszowie
Perły w koronie - koncerty muzyki kameralnej w Ostrzeszowie
Perły w koronie - koncerty muzyki kameralnej w Ostrzeszowie
Perły w koronie - koncerty muzyki kameralnej w Ostrzeszowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter