Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Nie tylko Kolberg, ale i Petrów. Rozmowa z Bożeną Ciesielską

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 09.05.2012
Okres historyczny: 1800-1914

Nie tylko Oskar Kolberg, ale i Aleksander Petrów...

Rozmowa z Bożeną Ciesielską

Kim był Aleksander Petrów?
Bardzo dobre pytanie... Mało kto zna tę postać. Na pewno imię i nazwisko jest znane lokalnym pasjonatom historii i przeszłości, czyli osobom interesującym się swoim miejscem urodzenia i zamieszkania. A. Petrów był synem strażnika komory celnej w Lubiczu koło Torunia. Jego matka była Polką, miała na imię Joanna. Urodził się około 1847 r. w Dobrzejewicach (inne źródło podaje Dobrzyń nad Drwęcą, dziś to Golub - Dobrzyń). Uczył się w Dobrzyniu, potem w Lipnie i w Płocku. Przez rok studiował w Szkole Głównej w Warszawie. Gdy szkołę zamknięto, zajął się zbieraniem materiałów etnograficznych i językowych. Publikował korespondencje „Z Dobrzynia nad Drwęcą” i artykuły. W 1877 r. wyjechał z kraju, osiedlił się w Krasnoufińsku i pracował jako nauczyciel historii i geografii w gimnazjum. Zmarł w 1915 r. i został pochowany na cmentarzu w Pokrzywnicy (powiat pułtuski).
Jaką dziedziną się zajmował?
Zbierał materiały dotyczące języka, zwyczajów i obrzędów na ziemi dobrzyńskiej. Jego praca „Lud ziemi dobrzyńskiej, jego charakter, mowa, zwyczaje, obrzędy, pieśni, przysłowia, zagadki itp.” została wydana w Krakowie. Jej wartość polega na tym, że dzięki badaczowi znamy przeszłość ziemi dobrzyńskiej.
Z czego jest znany A. Petrów?
Z czego jest znany? Właściwie powinien być znany każdemu mieszkańcowi ziemi dobrzyńskiej. Jest znany z tego, że bardzo dokładnie opisał zajęcia ludności zamieszkującej tereny między Wisłą, Skrwą i Drwęcą.
Gdzie można o nim poczytać?
O Aleksandrze Petrówie napisał Mirosław Krajewski w „Słowniku biograficznym ziemi dobrzyńskiej”.
Czy była to postać związana z konkretnym miejscem?
Tak, był związany z konkretnym miejscem, czyli Dobrzyniem nad Drwęcą. Nawet podczas pobytu w Rosji kilkakrotnie przyjeżdżał w rodzinne strony. Można o nim powiedzieć, że był i swojski, i obcy... A. Petrów to pierwszy badacz kultury ludowej na ziemi dobrzyńskiej.


                                         Sylwia Lewandowska VI c SP Skępe

Źródło:

Mirosław Krajewski, Słownik biograficzny ziemi dobrzyńskiej, Lipno 1992.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1576)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter