Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Bolko Loft

Autor wpisu: kkp2009
Data publikacji: 15.05.2012

Mówiąc o najważniejszych wydarzeniach ostatnich dwudziestu lat, nie sposób nie wspomnieć o fenomenie Bolko loftu. Budynek Przemo Łukasika z „medusa group” był szokiem i wywołał niezły ferment.

Pomysł zamieszkania w opuszczonej lampiarni wynikał przede wszystkim z czystego pragmatyzmu (duża powierzchnia za przystępną cenę), jednak odbił się szerokim echem i pokazał, że mieszkać można nie tylko w domach. Być może mimowolnie – stał się manifestem określonego stylu życia i przeniesieniem na polski grunt idei loftów, podchwyconej później przez deweloperów, którzy zaczęli dostrzegać potencjał tkwiący w budynkach poprzemysłowych. Z czasem pojawili się inwestorzy gotowi zainwestować w atrakcyjne pustostany i zaadaptować je na nowe mieszkania.

Jednak fenomen Bolko loftu polegał przede wszystkim na tym, że było to realne, oddolne działanie – sygnał kształtującego się społeczeństwa obywatelskiego – wynikające z autentycznego przywiązania do przemysłowej tradycji i sprzeciwu wobec pustoszejącego krajobrazu Śląska. W czasie, kiedy dużo mówiło się o rewitalizacji terenów poprzemysłowych, Bolko loft był rzeczywistą próbą „miniinterwencji” na miarę możliwości prywatnego inwestora.

Konsekwencją tego sposobu myślenia był pomysł przeniesienia pracowni „medusy” do poprzemysłowej części Bytomia. Tutaj także zadecydowały logiczne połączenie pragmatyzmu, fascynacji poprzemysłowymi budynkami i autentycznej chęci ratowania zniszczonego śląskiego krajobrazu.
Fascynująca w obu tych realizacjach – gdy spojrzy się w szerszym ujęciu – jest uzyskana wartość dodana. Poprzez małe, lokalne, oddolne interwencje architekci z „medusy” chcą w sposób pozytywny oddziaływać na otoczenie i stopniowo je cywilizować – wszystko na zasadzie niezinstytucjonalizowanej „partyzantki”.

Inicjatywy oddolne to nie tylko działanie na polu architektonicznym. W Bytomiu  w 2011 miał miejsce ALTERNATIF TURISTIK – interdyscyplinarne przedsięwzięcie obejmujące różnego rodzaju inicjatywy, których celem jest kształtowanie nowej wizji Śląska. ALTERNATIF TURISTIK jest wstępem długofalowego projektu MADE IN BYTOM.

 Autorzy tekstu: Robert Konieczny, Michał Lisiński

Obecnie "medusa group" jest zaangażowana w "Projekt Klopsztanga". "To raczej inicjatywa, to próba rehabilitacji przedmiotu. Przedmiotu, którego prosta forma utworzona z czterech zespawanych rur stalowych, umożliwiała niegdyś czyszczenie dywanów, ale jak wszyscy pamiętamy, była fascynującym przedmiotem nieograniczonych fantazji dziecięcych, była alternatywą plastikowych i kiczowatych placów zabaw, polem do gry w "siatę", "majstra", ławką popołudniowych rozmów z kolegą, samotnego skubania słonecznika i miejsca, w którym zaglądaliśmy pod spódniczki kręcących fikołki koleżanek z klasy. To również - i może przede wszystkim - rehabilitacja słowa z gwary śląskiej, które zanika i zniknąć może wraz z wycinanymi i demontowanymi klopsztangami.

Rozesłaliśmy już wiele listów do władz naszych śląskich gmin, aby zainspirować je naszą inicjatywą. Pierwszą instalację ustawiliśmy na terenie "Trzech Stawów" w Katowicach, która powstała z dzięki współpracy z Arturem Rojkiem i ESK (Off Festival 2011). Ustawiliśmy również kilka na dziedzińcu naszej pracowni w Bytomiu.

W ślad za naszym projektem Klopsztanga i przy współudziale Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie oraz niemieckiego NRW Kultur International powstał polski program kulturalny w Nadrenii-Westfalii Klopsztanga. Polska bez granic. Inaugaracja odbyła się w Kolonii 15 kwietnia tego roku".  - Przemo Łukasik

 

Źródło:

http://www.kongreskultury.pl/title,Bolko_Loft_-_Robert_Konieczny_i_Michal_Lisinski,pid,23,oid,21,cid,81.html

Zdjęcia: medusagroup.pl

www.klopsztanga.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1488)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter