Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dyliżans pocztowy. Muzeum Powozów w Galowicach

Autor wpisu: takot
Data publikacji: 13.08.2012
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

W szachulcowym spichlerzu z XVIII wieku mieści sie unikalne w skali europejskiej muzeum prezentujące historię podróży konnych oraz pojazdami zaprzęgowymi. Kilkadziesiąt powozów i sań w teatralnej scenografii przybliża nam jak i czym podróżowano w XIX wieku.

 


Jeżeli chcecie poczuć jak to było w czasach, kiedy miejskie bruki wypełniał  stukot kopyt koni, turkot  lśniących karet, ciężkich furgonów wiozących beczki z piwem, lekkich kariolek unoszących eleganckie damy… w czasach kiedy do transportu potrzebny był powóz zaprzęgnięty w dumnie kłusujące konie zapraszamy do nowo otwartego Muzeum Powozów w Galowicach koło Żórawiny prowadzonego przez Fundację Gallen.

 Na ekspozycję muzeum składa się kolekcja założyciela placówki – dr Tadeusza Kołacza, który pierwszy pojazd odnalazł na terenie jednego z gospodarstw Wielkopolski 35 lat temu. Zafascynowany kształtem, piękną robotą kowalską i oprawionym w metal drewnem kupił ten pojazd, ratując go od historii typowej dla wielu innych powozów niszczejących w tamtych czasach za stodołami polskiej wsi.

Zakup  milorda zbudowanego w cesarskiej, wiedeńskiej wytwórni Schustala dał początek liczącej już ponad 50 pojazdów kolekcji prezentowanej w Muzeum Powozów Galowice. Składają się na nią karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, lando, milord, victoria, polowiec, sulki, 10 przepięknych sań, a nawet konny wóz strażacki. Nie tylko pojazdy zaprzęgowe tworzą ekspozycję, bo Muzeum Galowice ukazuje też historię i znaczenie konia w rozwoju transportu oraz wyposażenie wsi Śląskiej. Kolekcję powozów dopełnia imponujący zbiór siodeł kawaleryjskich z całego świata udostępniony przez kolekcjonera Pawła Biczysko, setki kiełzn, uprzęży,  tysiące ponad stuletnich kart pocztowych z pojazdami zaprzęgowymi i końmi, narzędzi i urządzeń uczestniczących w procesie produkcji pojazdów zaprzęgowych, rycin i obrazów oraz książek tematycznych. Unikalną ciekawostkę stanowi oryginalna, szwajcarska konna kuchnia polowa z 1905 roku z kompletnym wyposażeniem, m.in. w naczynia cynowe, która w weekendy serwuje żurek i bigos.

            

Muzeum mieści się na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau w zabytkowym, szachulcowym spichlerzu z 1730 roku, stojącym w Galowicach koło Żórawiny pod Wrocławiem. Spichrz, został - podobnie jak powozy uratowany przed zniszczeniem przez założyciela Fundacji Gallen. Budynek ten jest ostatnim, zachowanym na Dolnym Śląsku tak dużym, całkowicie drewnianym obiektem gospodarczym. W okresie użytkowania jako magazyn zbożowy na każdej z czterech kondygnacji o  łącznej powierzchni 1400m² składowano tysiące ton zboża. Od olbrzymiego ciężaru  drewniane podłogi pokrzywiły się lekko, a „zjeżdżalnia na worki” poprowadzona przez wszystkie kondygnacje do dzisiaj zachowała drewno wypolerowane  workami z ziarnem. Wszystko to świadczy o ogromnej pracy mieszkańców tego regionu wykonywanej na przestrzeni setek lat i sprawia, że kolekcja powozów oraz wyposażenia wsi śląskiej zdają się tutaj przynależeć

 

Muzeum Powozów Galowice

Ekspozycja w spichlerzu rozłożona jest na czterech kondygnacjach i została podzielona na działy.

Parter: pojazdy miejskie i reprezentacyjne, kolekcja szwajcarska,

I piętro: pojazdy wiejskie, włościańskie

II piętro: wszystko o koniu, jeździectwie, rozrywce konnej

III piętro: sala odsłuchowa, wystawiennicza, rzemiosła uczestniczące w budowie powozu

Przy muzeum funkcjonują również:  parking, stylowa kawiarnia serwująca lokalne przysmaki, wiata biesiadna z konną kuchnią polową i zabytkowym piecem chlebowym, sala konferencyjna, duży teren zielony oraz atrakcje dla dzieci.

Więcej informacji na stronie: www.muzeumgalowice.pl,

 

 

 

Źródło:

www.muzeumgalowice.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1439)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Dyliżans pocztowy
Dyliżans pocztowy
Dyliżans pocztowy
Dyliżans pocztowy
Dyliżans pocztowy
Dyliżans pocztowy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter