Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Brama Wodna

Autor wpisu: olkam1701
Data publikacji: 05.10.2012

 Brama Wodna to najokazalsza i najlepiej zachowana brama w Bystrzycy Kłodzkiej. Jej konstrukcja opiera się na podstawie kwadratu o boku 7 m. Przez Bramę Wodną prowadzi ostrołukowy przejazd, a cała budowla zwieńczona jest blankami (krenelażami) oraz wysokim, ceglanym hełmem.

Brama Wodna, która znajduje się w południowej części starego miasta przy ul. Podmiejskiej, została wzniesiona w roku 1319 razem z murem obwodowym z basztami, wieżami, czatowniami, które to wszystkie te obiekty składały się na obwarowanie miejskie.
Na początku cały mur obronny składał się z dwóch bram: Wodnej i Kłodzkiej. Obwód całego obwarowania miejskiego wynosił 1580 m do roku ok. 1400, gdy została przebita furta Wyszkowska.


W 1553 roku furta Wodna został przebita w celu przeprowadzenia zejścia nad Nysę Kłodzką (przejście prowadziło po schodach i pod krytym gankiem).


W ciągu kolejnych lat krużganek (ganek) ulegał zniszczeniu m.in. z powodu uszkodzenia przez wysoki samochód ciężarowy, co w konsekwencji doprowadziło do jego zawalenia się i z tego powodu w 1570 roku został on całkowicie rozebrany.
Przez kolejne lata większość wież i bram zostało rozebranych lub uległo znaczącym zniszczeniom, tak jak większość obwarowań miejskich.


Brama Wodna to najokazalsza i najlepiej zachowana brama w Bystrzycy Kłodzkiej. Jej konstrukcja opiera się na podstawie kwadratu o boku 7 m. Przez Bramę Wodną prowadzi ostrołukowy przejazd, a cała budowla zwieńczona jest blankami (krenelażami) oraz wysokim, ceglanym hełmem.


Na Bramie Wodnej zobaczyć możemy również dobrze zachowane detale takie jak strzelnice, portale, obramienia okienne itp.
Dawniej w Bramie swoją siedzibę miał strażnik, natomiast przed bramą stał zawsze pisarz bramny, którego celem było pobieranie opłaty od wjeżdżających do miasta wozów i osób wnoszących kosze z towarami. Spotkać się możemy również z innymi nazwami Bramy Wodnej np. „Niska Brama” lub „Górska Brama”.

Obecnie Brama jest w remoncie (10.2012).

 

Źródło:

Staffa M., Janczak J., Mazurski K.R., Zając C., Czerwiński J., Słownik geografii turystycznej Sudetów tom 15, Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy, wydawnictwo I-BIS, Wrocław 1994 http://www.bystrzycaklodzka.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=103&strona=1

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1697)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter