Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pręgierz z 1566 r. w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: creative
Data publikacji: 09.10.2012
Okres historyczny: Odrodzenie XVI w.

Na Małym Rynku znajduje się pręgierz, który powstał w 1556 r. Jest to jeden z nielicznych zachowanych do dzisiaj tzw. słupów hańby.

Umieszczony pośrodku Małego Rynku pręgierz z 1566 r., wykuty w piaskowcu, potwierdza dawne uprawnienia sądownicze miasta. Pierwotnie ustawiony był na rynku w miejscu gdzie dziś wznosi się figura Trójcy Św. Na początku XVIII w. został przeniesiony sprzed ratusza na Mały Rynek. W latach 1814 do 1900 już w obecnym miejscu służył nawet jako latarnia oświetlająca "Nowy Rynek". Łaciński napis u podstawy "Deus impios punit" (Bóg karze bezbożników) do dziś przypomina mieszkańcom o konieczności dobrego sprawowania się. Unieruchomieni na długie godziny przy pręgierzu wystawiani byli na chłostę, szyderstwa i w różnorodny sposób wyrażaną pogardę gawiedzi. Karano w ten sposób złodziejstwo, ale głównie wykroczenia przeciw przyjętym normom obyczajowym i moralnym, co nie było bez związku z oryginalną formą pręgierza.

Źródło: www.bystrzycaklodzka.p

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1720)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter