Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Izba Pamięci Rolnictwa w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: norbi5013
Data publikacji: 09.10.2012
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

 Zebrane eksponaty związane są przede wszystkim z rolnictwem – narzędzia i urządzenia oraz bogata kolekcja uprzęży konnej stanowią zbiory prywatne. W starej stodole można zobaczyć między innymi drewniane wozy, a także bardzo ciekawą kolekcję sprzętów gospodarstwa domowego. Izba jest udostępniona dla zwiedzających codziennie w godzinach 10.00 – 17.00.
 Bystrzyca Kłodzka, ul. Kolejowa 5, tel. 74/ 811 25 27. Wstęp – wolne datki.

Podobno pan Władysław Węglarz uznał w pewnym momencie, że prowadzenie gospodarstwa rolnego w mieście nie ma sensu i postanowił stworzyć w swoim obejściu skansen, w którym prezentowałby maszyny, urządzenia rolnicze, sprzęty gospodarstwa domowego i inne użyteczne rzeczy na co dzień służące dawnym mieszkańcom tych ziem. Tak też się stało i w 2000 roku ruszyła Izba Pamięci Rolnictwa Gmin Masywu Śnieżnika.

Początki były trudne, bo trzeba było mozolnie kompletować dzisiejszy zbiór eksponatów. Ciągłe szukanie staroci w okolicznych wsiach, targowanie się o cenę, ich transport do Bystrzycy Kłodzkiej i wreszcie instalacja w nowym miejscu – to wszystko zajmowało czas i pieniądze gospodarza skansenu. Dzięki temu możemy jednak obejrzeć ciekawą kolekcję zgromadzoną w starej stodole. Obok typowych maszyn rolniczych stoją tu urządzenia, które na pierwszy rzut oka trudno dopasować do jakichś konkretnych czynności. Ułatwiają to jednak podpisy pod nimi. Oprócz tego uwagę zwiedzających przyciągają wielkie kufry, stare telewizory, kolekcja monet i banknotów oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Wszystkie przedmioty są cennym świadectwem dawnego życia mieszkańców regionu.

 

Izba jest udostępniona dla zwiedzających codziennie w godzinach 10.00 – 17.00.
Bystrzyca Kłodzka, ul. Kolejowa 5, tel. 74/ 811 25 27. Wstęp – wolne datki.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1247)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter