Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół filialny św. Anny w Zalesiu

Autor wpisu: Karolina K.
Data publikacji: 10.10.2012

 Atrakcją w skali całej Ziemi Kłodzkiej jest miejscowy drewniany kościółek św. Anny. Wzniesiony on został w 1717 roku na wschodnim zboczu doliny jako kaplica przedpogrzebowa. Jego lekką bryłę na rzucie prostokąta nakrywa wysoki dach czterospadowy i strzelista sygnaturka. Korpus wykonano w konstrukcji zrębowej na podmurówce, okrywając monotonnym oszalowaniem.

 Wnętrze o wymiarach 13,5x7,5 m podzielone jest na nawę i prezbiterium tylko belką tęczową. Przykrywa je strop odpowiednio z 27 i 18 kasetonami, w których wykonano polichromie o tematyce biblijnej (XVIII w.).

Ołtarz o pewnych późnorenesansowych cechach (ze względu na prowincjonalne pochodzenie) pochodzi z około 1720 roku, ma też i młodsze fragmenty, w tym obraz z drugiego ćwierćwiecza XVIII wieku. Zwieńczenie posiada scenę Wniebowzięcia i Trójcę Świętą, ponadto na mensie rozmieszczono figury aniołów, a predelli obraz.

Ambona jest barokowa z około 1720 roku. W płycinach kosza znajdują się postacie Chrystusa i ewangelistów. Nakrywa ją skromny baldachim. W 11 płycinach chóru namalowano sceny biblijne o wyraźnych cechach ludowości, ale stanowiące bardzo późną reminiscencję średniowiecznych "Biblii dla ubogich". Odnowiono je po 1914 roku. Polichromie te obrazują motywy starotestamentowe z podpisami w języku niemieckim. Wyróżnia się ponadto ciekawy, ludowy żyrandol i Pieta w kruchcie.

Źródło: http://fotopolska.eu/218822,foto.html

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1116)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter