Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pomnik św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: 0123456789
Data publikacji: 11.10.2012
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Pomnik św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej pochodzi z 1704 roku. Jest to najstarszy pomnik tego świętego na Ziemi Kłodzkiej.


Najstarszy pomnik św. Jana Nepomucena na Ziemi Kłodzkiej pochodzący z 1704 roku znajduje się na placu Szpitalnym przy moście nad rzeką Bystrzyca. Święty w prawej ręce trzyma lilię symbolizującą czystość i wierną duszę. W lewej trzymany krzyż, symbol bramy do nieba.


Kim był Jan Nepomucen?
Jan Nepomucen - ur. ok. 1348r.- zm. ok. 1393r. święty męczennik. Syn sędziego z Pomuk (Nepomuk), kanonik kolegiaty św. Idziego w Pradze, wikariusz generalny arcybiskupa Jenzensteina, wmieszany w walkę tegoż z królem Wacławem. Uwięziony, poddany torturom i tej samej nocy wrzucony z mostu Karola do Wełtawy, dlatego jego pomniki są umieszczane na mostach.


Patronaty: patron zakonu jezuitów; Pragi; spowiedników; tonących; dobrej sławy; mostów; jest orędownikiem w oszczerstwie; w czasie powodzi.

Jest w herbie polskiego miasta Frampola.
Atrybuty: Przedstawiany niekiedy z palcem na ustach (symbol tajemnicy); pięć gwiazd koło głowy; w ręce krzyż; list zapieczętowany lub kłódka; most, z którego został zrzucony.

Źródło: U. Janicka-Krzywda „ Patron-Atrybut- Symbol ” M. Ruchniewicz, S. Rosik, P. Wiszewski „Bystrzyca Kłodzka. Zakres rozwoju miasta na przestrzeni wieków”

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1345)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter