Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wójtostwo w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: PETI
Data publikacji: 18.10.2012
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Obok Bramy Wodnej stoją budowle dawnego obronnego wójtostwa, które pierwotnie było odgrodzone od miasta wałem i fosą. 

Bystrzyca jako miasto królewskie była zarządzana przez dziedzicznego wójta, który rezydował w tej obronnej budowli. Uległa ona wielu przebudowom (w 1767 roku budowlę obniżono o dwa piętra) i jej obecny kształt nie posiada już cech obronnych.

Pod wieżą mieszczą się kute w skale dwie sklepione piwnice. Wójtostwo posiada wewnątrz mały, głęboki dziedziniec. W fasadzie jednego z narożnych domów, przybudowanych doń, znajduje się jedyny zachowany w mieście gmerk (znak) mieszczański: trzewik szewca.

Wieża pierwotnie odgrodzona od miasta osobnym wałem i fosą, pozostawała nie zdobyta podczas husyckiego ataku i mogli się tu z powodzeniem chronić mieszkańcy Bystrzycy. Stanowiła siedzibę dziedzicznego wójta, po wykupie przez miasto w 1604 r. była też siedzibą wojsk, stąd inna nazwa "Żołnierska".

W przyziemiu można zobaczyć ciekawe sklepienia i elementy średniowiecznej kamieniarki. Tradycja głosi, że była to wieża wartownicza, zbudowana jeszcze przed lokacją Bystrzycy, jedna legend mówi o podziemnym korytarzu łączącym wójtostwo z położoną po drugiej stronie Nysy Górą Floriańską. W 1767 roku wieżę pierwotnie mierzącą 90 stóp wysokości, obniżono o trzydzieści łącząc z sąsiednimi budynkami mieszkalnymi.

Źródło: http://www.bystrzyca.info.pl/ps/zabytki.html http://odkryj.pl/at/691/Wojtostwo.html

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1414)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter