Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Mury Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: pawik
Data publikacji: 18.10.2012
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

 Krótka historia murów miasta Bystrzyca Kłodzka.

 Mury obronne

Bystrzyca Kłodzka to jedno z niewielu miast, które do dnia dzisiejszego prawie w całości zachowały średniowieczny pierścień murów obronnych wraz z wbudowanymi do nich basztami i bramami. Malowniczo otaczają stare miasto, nie zachował się jedynie zachodni fragment obwarowań.

Mury obronne pochodzą z 1319 roku i zostały ufundowane przez bystrzyckiego wójta Jakuba Rückera. Kamienne, grubości 1 m, częściowo włączone w powstające przy nich budynki, od strony wschodniej i południowej ich forma narzucona została przez specyficzne ukształtowanie terenu w postaci stromej, wysokiej skarpy. Skarpę wzmocniono kamiennym murem podpartym od strony zewnętrznej gęsto rozstawionymi przyporami, osiągając znaczną ich wysokość, sięgającą powyżej 10 m od poziomu przebiegającej pod nimi ul. Miedzyleśnej.

Dzięki temu miasto nie wymagało dodatkowego zabezpieczenia fosą od tej strony budując ją tylko od zachodu i północy. Za wzniesienie miejskiej fortyfikacji obronnej król J. Luksemburczyk przyznał miastu już w 1319 r. pełną samodzielność prawną, co postawiło Bystrzycę w rzędzie miast królewskich.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1505)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter