Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół w Starym Waliszowie pw. św. Wawrzyńca

Autor wpisu: ola1996
Data publikacji: 23.10.2012

 KOŚCIÓŁ W STARYM WALISZOWIE pw. św Wawrzyńca Męczennika – neoormiański, murowany, został wzniesiony po 1396 roku.

Był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Został rozebrany 1898 roku i w latach 1898-1902 zbudowany na nowo z częściowym wykorzystaniem starych murów i wieży.

Kościół jest okazałą budowlą w kształcie krzyża z wydzielonym prezbiterium. Ołtarz główny i ambona są dziełem Józefa Elsnera, rzeźbiarza pochodzącego z Ziemi Kłodzkiej.

Ołtarze MB Różańcowej ze św. Dominikiem i św. Katarzyną sjeneńską z lewej oraz św. Marcina z prawej wykonał Alojzy Schmidt z Lądka Zdrój. Oba posiadają malowidła Hieronima Richtera.

Po bokach ambony znajdują się postacie ewangelistów. W kościele znajdują się organy 18- głosowe wykonane z drewna – polichromowane. Kościół jest jednonawowy, boczne ramiona krzyża zawierają zakrystię i kaplicę chrzcielną. Wyposażenie kościoła pochodzi z XX wieku. Wieża kościelna ma ok. 45 m wysokości, została wzniesiona w 1524 roku. Koło kościoła znajduje się renesansowa plebania.

Źródło: "Madonny Ziemi Kłodzkiej"

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1506)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter