Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Plac Wolności w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: M.
Data publikacji: 23.10.2012

 Na Placu Wolności w Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się wiele interesujących obiektów m.in, ratusz i stare kamienice z ozdobnymi portalami.

Plac Wolności posiada wiele atrakcji turystycznych i zabytków.
Znajdują się tam trzy pierzeje z zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi. Były jednak one wielokrotnie przebudowywane, odnawiane i remontowane po licznych powodziach i pożarach. Kamienice budowane były w stylu barokowym, klasycystycznym i renesansowym. Najstarsza pochodzi z 2 połowy XVI w. i mieści się pod numerem 11. Inne pochodzą z XVII i XVIII wieku. W budynku nr 4 znajdują się zabytkowe malowidła na ścianach, przedstawiające panoramę miasta, a przy wejściu do kamienicy nr 17 możemy podziwiać piekny ozdobny portal.

Elementem godnym uwagi są również barierki ogradzające tzw. „podwyższenie”, które zostały wykonane przez Jana Liwacza, wykonawcę napisu nad bramą obozu w Auschwitz „ARBEIT MACHT FREI”. Po zastąpieniu jej w latach 70 prostą barierką z kątowników, powróciła na swoje miejsce w 2011 roku, podczas rewitalizacji Placu Wolności.

Od strony zachodniej znajduje się pomnik Trójcy Świętej z 1736r. Został on wykonany przez znanego śląskiego rzeźbiarza Antoniego Joerga i ufundowany przez bystrzyckiego patrycjusza Roberta Kleinwaechtera. Powodem fundacji tego pomnika było dziękczynienie za uratowanie miasta od pożaru.

Centralną budowlą Placu Wolności jest Ratusz, którego pierwotna forma powstała w XIV w. Po pożarze w XVI w, wybudowano nową, renesansową budowlę z wieżą. W latach 1853 – 1854 nastąpiła przebudowa ratusza. Z jego pierwotnej formy pozostała tylko wieża.

 

Źródło:

http://www.bystrzycaklodzka.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=7&menu=27&strona=1http://turystyka.bystrzycaklodzka.pl/strona/17/strona_glowna.htmlhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Bystrzyca_K%C5%82odzka

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1565)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter