Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor wpisu: slodziak96
Data publikacji: 27.10.2012

 Kilka informacji o Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, które jest jedynym takim muzeum w Polsce.

 

MUZEUM FILUMENISTYCZNE W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

Muzeum Filumenistyczne zostało założone z 1964 roku wraz z siedzibą w Bystrzycy Kłodzkiej. Jest ono jedynym muzeum w Polsce, które gromadzi eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. 

Siedziba Muzeum Filumenistycznego mieści się na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Budynki te zostały wzniesione w latach 1821-1822. W późniejszych latach zostały przebudowane i dostosowane do celów ekspozycyjnych. Adaptacja budynku została wykonana dzięki przedstawicielom miejscowych przedsiębiorstw, głównie Bystrzyckich Zakładów Przemysłu Zapałczanego.

Pomysł na utworzenie bystrzyckiego muzeum zrodził się już w początkach lat 60. XX wieku. Jej inicjatorami byli przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej oraz mieszkańcy miasta. Oficjalne otwarcie placówki muzealnej miało miejsce 19 lipca 1964 roku. 

Muzeum Filumenistyczne posiada bogate zbiory różnych przedmiotów do niecenia ognia (zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne oraz chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz starożytne lampy oliwne).  Drugą częścią kolekcji są zbiory opakowań zapałek i etykietek zagranicznych, pochodzących m.in z Chin i Japonii oraz cenny zbiór polskich etykietek zapałczanych począwszy od najstarszych do współczesnych. W zbiorach znajduje się około pół miliona etykietek zapałczanych oraz 1400 zapalniczek.

 

Źródło:

www.wikipedia.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1234)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter