Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

"Snuje i plugawki".

Autor wpisu: agabielakowna
Data publikacji: 03.12.2012

"Snuje i plugawki" to jedno spośród wielu niesamowitych wydarzeń organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu. Jestem jego absolwentką i przez trzy lata czynnie uczestniczyłam w bardzo bogatym życiu kulturalnym tej szkoły.

Słynie ona przede wszystkim z imprez artystycznych takich jak PyK (czyli Przegląd yyy Kabaretów) czy też MUCH (cykliczna impreza poświęcona Muzyce i Chemii), która zainicjowana została przez chemika, który zarazem jest muzykiem i kompozytorem.

LO XII jest również wrocławską „wylęgarnią” młodych, fantastycznych kabaretów. Ich opiekunem jest nauczyciel biologii, chiropterolog, z zamiłowania kabareciarz.

 Ogólnokształcące Liceum nr XII imienia Bolesława Chrobrego we Wrocławiu jest szkołą niezwykłą. Przez cały rok organizowane są tutaj rozmaite wydarzenia kulturalne, imprezy cykliczne oraz spontaniczne inicjatywy.

Do najbardziej popularnych przedsięwzięć należy PyK, czyli Przegląd yyy Kabaretów, na którym występują młode kabarety, w których skład wchodzą uczniowie i absolwenci. RyK (Rockowy yyy Koncert) jest rockową alternatywą dla PyKa i daje szansę licealistom na zaprezentowanie swojej muzyki.

BoChEmA (Bolek Chrobry Emanuje Artyzmem) to przegląd, w którym nagroda główną jest figurka „Wesołego Bolka” przedstawiająca legendarnego władcę w postawie, która świadczy o tym, że inicjatywa wyraźnie królowi się podoba. Okazją do zaprezentowania swojego potencjału twórczego jest także KURA, czyli Konkurs Utalentowanych Raczej Artystów.

Szkoła ta nie istniałaby bez niesamowitych nauczycieli, którzy energię czerpią ze współpracy z młodzieżą przy rozmaitych projektach, zarówno tych naukowych jak i kulturalnych. Opiekunem kabaretów oraz większości działań artystycznych w szkole jest Łukasz Iwaniuk, nauczyciel biologii, chiropterolog. Z zamiłowania kabareciarz, dawniej wzmacniał skład legendarnej Neo-Nówki. Bierze czynny udział w większości przedsięwzięć. Stanisław Szczęsny jest nauczycielem chemii, a swoją pasję zawodową łączy z miłością do muzyki. Jest inicjatorem corocznego konkursu MuCh (czyli Muzyka i Chemia). Uważa, że te dwie dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego i od lat zaraża tym podejściem uczniów.

Podczas obchodów 55-lecia szkoły nauczyciele przedstawili dla uczniów bajkę „Księżniczka na ziarnku grochu”. Walka o role była tak zacięta, że organizatorzy musieli dopisać wiele postaci, co w najlepszy sposób obrazuje zaangażowanie kadry naukowej w życie kulturalne szkoły.

Źródło:

Własne doświadczenie

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1195)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter