Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Hrabia Stanisław Wilski

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 06.01.2013
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Hrabia Stanisław Wilski z Wielgiego

Hrabia Stanisław Wilski herbu Półkozic

Hrabia Stanisław Wilski herbu Półkozic był synem Daniela i Adeli z Sadowskich. Urodził się 5 II 1874 r. w Popowie w powiecie łowickim. Skończył studia handlowe w Antwerpii. Kupił majątek ziemski Wielgie („wielgie”, czyli wielkie) i Bętlewo w ziemi dobrzyńskiej. Jego własnością było także Wielgie koło Zbójna w powiecie rypińskim, w obecnym województwie kujawsko - pomorskim.

Ożenił się z Ireną Olszakowską. Mieli dwóch synów: Andrzeja i Jerzego oraz córkę. Mieszkali w pałacu w Wielgiem. Okazała budowla powstała pod koniec XIX w. lub około 1900 r. W majątku stacjonował oddział carskich Kozaków. W tym czasie do lasów wielickich przybył car Mikołaj II na polowanie. Podobno dworek wybudowano z tej właśnie okazji…
W dworku odbywały się bale i przyjęcia dla okolicznych ziemian. Gośćmi bywali Zielińscy z Wioski koło Skępego. Majątki Wilskich i Zielińskich sąsiadowały ze sobą i dzieliła je niewielka odległość. Ich posiadłości rozdzielał majątek Piaseczno – Karolewo Hornowskich.
W majątku Wilskich była limuzyna marki Mercedes, co świadczyło o statusie gospodarzy. Okoliczni ziemianie odbywali w Wielgiem narady, gdyż należeli i działali w Związku Ziemian. Ponadto Wilski był prezesem Straży Pożarnej w Wielgiem.


Hrabia Stanisław Wilski zarządzał swoim majątkiem liczącym 909 hektarów do wybuchu II wojny światowej. 10 IV 1940 r. został aresztowany i wywieziony do obozu w Niemczech. Zmarł 27 IV 1942 r. w Dachau. Jego żona Irena została usunięta z dworku w Wielgiem. Zamieszkała w Łochocinie w powiecie lipnowskim. Zmarła podczas II wojny światowej w 1944 r.

Po wojnie majątek Wilskich rozparcelowano. W pałacyku przez wiele lat mieściła się szkoła podstawowa oraz mieszkania dla pracowników.
Obaj synowie Wilskich uczestniczyli w kampanii wrześniowej. Andrzej Wilski do zakończenia II wojny światowej był więziony w Oflagu II C w Woldenbergu, a Jerzy był jeńcem Oflagu II B w Gross – Born. Jerzy Wilski żył w latach 1910 – 2009. Ostatnim dziedzicem Wielgiego był hrabia Jerzy Wilski. Zmarł w Nowej Zelandii. Po emigracji nigdy już nie odwiedził Polski…

Bibliografia:
„Materiały do dziejów rezydencji w Polsce. Ziemia dobrzyńska”, tom II, część I pod redakcją Stanisława Kunikowskiego, WTN, Włocławek 2002.
www.wielgie.pl
 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1823)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter