Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Autor wpisu: MuzeumGrudziadz
Data publikacji: 28.01.2013

Grudziądzkie Muzeum powstało 15 czerwca 1884 r. jako Miejskie Muzeum Starożytności, w którym prezentowano głównie zabytki archeologiczne.
Z czasem zbiory powiększono o eksponaty z zakresu historii, etnografii, sztuki, rzemiosła artystycznego i numizmatyki.

Muzeum przez wiele lat nie miało swojej siedziby. W 1912 r. zbiory wyeksponowano w specjalnie w tym celu wybudowanym obiekcie przy ulicy Legionów 28.

W roku 1956 Muzeum przeniesiono do barokowego budynku konwentualnego dawnego klasztoru benedyktynek, który zaadaptowano dla naszych potrzeb. Od tego czasu pełni on funkcję Gmachu Głównego, w którym mieści się siedziba dyrekcji, Dział Edukacji i Promocji wraz z biblioteką oraz pracownia i magazyny Działu Sztuki.

W tej chwili Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, który patronuje instytucji od 2005 r., zajmuje nadto dawną furtę klasztorną – tzw. Pałac Opatek – oraz pięć zabytkowych spichlerzy.

Zespół dawnego klasztoru benedyktynek należy do najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu. Grudziądzkie spichrze usytuowane na wysokiej skarpie terenowej tworzą unikatowy ciąg obronny, charakterystyczny dla nadwiślańskiej panoramy miasta. Wszystkie reprezentują jednolity typ architektury użytkowo-obronnej.

Muzeum, dzięki różnorodności propozycji, umożliwia rozwój zainteresowań historycznych i artystycznych, przybliża kulturę materialną i duchową minionych wieków a także daje okazję do zapoznania się z aktualnymi tendencjami w sztuce.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1186)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter