Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Browar na Piwnej

Autor wpisu: karol89
Data publikacji: 01.02.2013
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Mini Browar znajduje się na ulicy Piwnej. Jego utworzenie wiąże się z chęcią nawiązania do piwowarskich praktyk, które odbywały się na tej ulicy Gdańska.

Browar na ulicy piwnej stara się swoją obecnością przypomnieć o piwowarskich tradycjach, które miały miejsce w Gdańsku. Przedwojenna nazwa ulicy Piwnej brzmiała Jopengasse. Nawiązywała ona do gatunku piwa warzonego przez browarników właśnie na tej ulicy. Piwo  to było pod wieloma względami wyjątkowe.

Po pierwsze swoją konsystencją przypominało bardziej syrop, więc nie nadawało się bezpośrednio do picia, swoje zastosowanie  ten wyjątkowy browar znajdował w medycynie oraz ówczesnej gastronomi.

Wojątkowy był również proces warzenie tego piwa. Odbywał się on głównie zimą, ponieważ była potrzeba szybkiego przejścia z temperatury gorącej do zimnej. Specjalne budynki przeznaczone do fermentacji piwa pokrywały się podczas tego długotrwałego procesu grubą warstwą pleśni. Jako ciekawostkę warto dodać to, że znany powszechnie gdański astronom Jan Hewelisz, który  był również piwowarem specjalizował się w warzeniu piwa jopejskiego.

Źródło: doświadczenia i internet

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1213)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter