Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Glinianka – Idealna sceneria filmowa

Autor wpisu: Dominika Kowalska
Data publikacji: 14.02.2013

Nazwa wsi wywodzi się od gliny której jest w tych okolicach mnóstwo. Jednak po uzyskaniu praw miejskich nazwa została zmieniona na Wawrzyńczew – od imienia Wawrzyńca Dobrzynieckiego, który znacznie przyczynił się do rozwoju miejscowości i nazwał osadę własnym imieniem, aby jakoś uporządkować swoje włości. Początki wsi sięgają ok. 1481 r. Ostatnimi czasy zasłynęła z tego, że był tam kręcony popularny serial ,, Ojciec Mateusz”. Odbył się tam też 6 maja 2012 roku koncert muzyki klasycznej z serii ,,Mazowsze w Koronie” organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Glinianka – Idealna sceneria filmowa

Nazwa wsi wywodzi się od gliny której jest w tych okolicach mnóstwo. Jednak po uzyskaniu praw miejskich nazwa została zmieniona na Wawrzyńczew – od imienia Wawrzyńca Dobrzynieckiego, który znacznie przyczynił się do rozwoju miejscowości i nazwał osadę własnym imieniem, aby jakoś uporządkować swoje włości. Początki wsi sięgają ok. 1481 r.

W poł. XVI w. właściciel wsi, podstolnik czerski Wawrzyniec Dobrzyniecki herbu Ciołek, wywodzący się z pobliskiego Dobrzyca, ufundował 4 kościoły. Z czasem Dobrzynieccy stali się jednym z ważniejszych rodów w ziemi czerskiej. Piastowali liczne urzędy na dworach książąt mazowieckich. Osada musiała się nieźle rozwijać, skoro Wawrzyniec Dobrzyniecki, za pozwoleniem króla Zygmunta Augusta, lokował w tym miejscu 3 lipca 1557 r. miasto na prawie magdeburskim pod nazwą Wawrzyńczew.

Rozwój nie powinien dziwić, gdy w Wawrzyńskich lasach pełno było dzikiej zwierzyny: łosi, jeleni, saren, dzików, żubrów, turów, dzikich koni. Las obfitował także w grzyby, żołędzie, owoce, które chętnie zbierano. Z drewna wyrabiano smołę i potaż. Wielu chłopów pracowało w rycerskich folwarkach, zajmując się hodowlą koni, bydła, trzody chlewnej lub drobiu lub na należących do pana ziemiach, gdzie uprawiano zboża. W 1566 r. tutejsi mieszczanie, rzemieślnicy i kupcy zostali zrównani w prawach z mieszczanami warszawskimi. Miasto miało prawo do handlu oraz mogło organizować jarmarki w dni świąt religijnych. Ludność mogła też we wtorki organizować targi.


Wraz z czasem miasto Wawrzyńczew przeszło w ręce rodziny Karczewskich, a później Boglewskich. Niestety rozwój miasta został zahamowany przez „Potop szwedzki”, głód i epidemie oraz pożary, co w konsekwencji doprowadziło do odebrania praw miejskich. Do pierwotnej nazwy wsi – Glinianka powrócono dopiero w XIXw.

Dziś wieś leżąca nad rzeką Świder jest zamieszkiwana przez około 800 osób. Glinianka znajduje się nieopodal Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. To niemal idealne miejsce na piknik letnią porą czy spacer jesiennym popołudniem. Jak każda wieś, Glinianka jest zdominowana przez łąki i lasy. Licznie występują tam polodowcowe, piaszczyste wydmy i gliniaste wzgórza morenowe, co urozmaica widoki spacerowiczom.

Kościół w Gliniance wybudowano przed 1556 roku właśnie z fundacji Wawrzyńca Dobrzynieckiego. Parafia była tak biedna że jej działalność musieli wspomagać okoliczni szlachcice. Obecny kościół w Gliniance, został wzniesiony około połowy XVIII wieku. Jest budowlą drewnianą, jednonawową z wyodrębnionym na zewnątrz prezbiterium. Wnętrze kościoła przypomina styl barokowo-ludowy.

Ostatnimi czasy zasłynęła z tego, że był tam kręcony popularny serial ,, Ojciec Mateusz”. Odbył się tam też 6 maja 2012 roku koncert muzyki klasycznej z serii ,,Mazowsze w Koronie” organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Można tam było usłyszeć utwory wykonane przez Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Elżbiety Siczek (Anna Woźniak – sopran, Klara Sychowicz – akompaniament, Igor Pogorzelski - słowo o muzyce). Piękny krajobraz połączył się w ten sposób z poruszającą muzyką.
 

Źródło: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1251)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Glinianka – Idealna sceneria filmowa

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter