Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Jeruzal – to miejsce wydaje mi się znajome

Autor wpisu: Dominika Kowalska
Data publikacji: 27.02.2013

Jeruzal to nazwa, która może się kojarzyć z największym miastem Izraela, miejscem kultu – Jerozolimą. W rzeczywistości jest to malownicza wieś położona na Mazowszu w gminie Mrozy. Położony w odległości zaledwie kilku kilometrów od 4 innych miast – Latowicza, Kuflewa, Seroczyna i Wodyń. Krajobraz tego miejsca wielu może wydać się znajomy. Dzieje się tak za sprawą serialu Ranczo, gdzie drugoplanowym bohaterem jest właśnie Jeruzal ukryty pod fikcyjną nazwą Wilkowyje.

Jeruzal – to miejsce wydaje mi się znajome...

Jeruzal to nazwa która może się kojarzyć z największym miastem Izraela, miejscem kultu – Jerozolimą. W rzeczywistości jest to malownicza wieś położona na Mazowszu w gminie Mrozy. Położony w odległości zaledwie kilku kilometrów od 4 innych miast – Latowicza, Kuflewa, Seroczyna i Wodyń. Krajobraz tego miejsca wielu może wydać się znajomy. Dzieje się tak za sprawą serialu Ranczo, gdzie drugoplanowym bohaterem jest właśnie Jeruzal ukryty pod fikcyjną nazwą Wilkowyje.

Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1426 roku pod nazwą Żeliszew, od XVI do XVIII wieku była własnością różnych rodzin szlacheckich: Oborskich, Głogowskich, Rudzińskich, Cieszkowskich.
 

W 1533 roku Oborscy otrzymali przywilej na założenie tu miasta prywatnego, jednak z powodu małej liczby mieszkańców (dokładnie 198 w 1810 roku) i braku rozwoju gospodarczego, w 1820 roku Żeliszew (przemianowany już na Jeruzalem) utracił prawa miejskie.

Wraz z założeniem parafii w XVI wieku wybudowano kościół drewniany, który uległ zniszczeniu. Na jego miejscu w XVIII wieku powstał nowy kościół, który z małymi przebudowami przetrwał do dziś.

Kościół jest drewniany, rozmieszczony na planie krzyża z dobudowaną zakrystią. Dach dwuspadowy, kryty gontem. Między nawą a prezbiterium znajduje się charakterystyczny dla tego typu budownictwa łuk tęczowy a na nim krucyfiks oraz rzeźby Matki Boskiej i św. Jana z XVI wieku. Całe wnętrze jest bogato zdobione w stylu barokowym z elementami średniowiecznymi.

Będąc w tymże kościele warto zwrócić uwagę na główny barokowy ołtarz z obrazem "Ukrzyżowanie" z połowy XVIII w. oraz z rzeźbami św. Piotra i św. Pawła.
W kościele znajduje się także obraz św. Wojciecha oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Z XVIII w. pochodzą także ambona wisząca utrzymana w stylu późnego baroku, chrzcielnica, drewniana kropielnica i prospekt organowy. Na uwagę zasługują przepiękne obrazy z XVIII i początku XX w., w tym interesujący obraz "Mistyczne zaślubiny Matki Boskiej" o rzadko uwidacznianej w obrazach tematyce.

Właśnie w kościele św. Wojciecha, 16 czerwca 2012 roku miał miejsce koncert z cyklu ,,Mazowsze w Koronie”. Była to świetna okazja do muzycznych uniesień dla mieszkańców Jeruzala. Wystąpili w nim wybitni soliści: polski skrzypek i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat I nagrody w 1966 prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Radiowego w Monachium - Konstanty Andrzej Kulka oraz śpiewaczka Warszawskiej Opery Kameralnej – Aneta Łukaszewicz. Towarzyszył im znakomity zespół artystów: klawesynista Monika Raczyńska, rosyjski muzyk Anton Birula i Kwartet smyczkowy Prima Vista. Na tym szczególnym koncercie mogliśmy usłyszeć dwa arcydzieła włoskiego mistrza baroku z Wenecji Antonia Vivaldiego: sakralne Stabat Mater odnalezione w latach trzydziestych XX wieku w turyńskiej Bibliotece Narodoweji oraz koncerty z cyklu Cztery pory roku.
 

Źródło:

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1369)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Jeruzal – to miejsce wydaje mi się znajome

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter