Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dawka grozy i kultury w Mławie

Autor wpisu: Dominika Kowalska
Data publikacji: 14.02.2013

Mława jest 30 tysięcznym miastem leżącym w pobliży rzeki Mławki, w województwie mazowieckim. Miasto może poszczycić się jednym z najbardziej okazałych parków w okolicy.

Dawka grozy i kultury w Mławie


Mława jest 30 tysięcznym miastem leżącym w pobliży rzeki Mławki, w województwie mazowieckim. Miasto może poszczycić się jednym z najbardziej okazałych parków w okolicy. Park miejski w Mławie powstał pod koniec XIX wieku. W tym okresie wśród ludności polskiej znajdowało się wielu Rosjan. To dla nich w 1879r. wybudowano na Nowym Rynku drewnianą cerkiew i nieopodal dom dla popa, otoczony ogrodem.

Dzisiejszy park miejski im. Dąbrowszczaków, założono w 1897r. jako ogród spacerowy, a powstał on dzięki poszerzeniu ogrodu przy cerkwi prawosławnej. Przez mieszczan zwany był "Salonem Mławy". Po II wojnie światowej nazwany im. J. Stalina a od 1956 do dzisiaj im. Dąbrowszczaków. Teren położony po prawej stronie alei pełnił funkcje targu. W 1924r., w tym miejscu dla upamiętnienia odzyskania niepodległości, posadzono dąb. Nosi on nazwę „Dębu Niepodległości”. W parku warto zobaczyć fontannę wykonaną z brązu według projektu Andrzeja Borcza, przedstawiającą czterech zdunów, legendarnych założycieli miasta i Muławę, od której imienia miasto wywodzi swoją nazwę, pomnik Józefa Piłsudskiego, Dąb Niepodległości z tablicą pamiątkową oraz dawną popówkę, jedyną pozostałość po cerkwi (obecnie przychodnię dziecięcą).


Mława jest powiązana z 10 miastami bliźniaczymi w Polsce i za granicą. Jednym z miast bliźniaczych Mławy jest rumuńskie miasto Nasaud – miejsce zamieszkania Draculi. Dracula to imię wampira, bohatera powieści Brama Stokera, wydanej w 1897 roku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że postać ta nie była wyłącznie dziełem fantazji. Pierwowzorem Księcia Ciemności – Draculi był, a właściwie były dwie postaci historyczne: ojciec i syn, Vlad Dracul i Vlad Tepes wywodzący się z Nasaud. Dziś miasto to jest miejscem wycieczek fanów powieści grozy.


W Polsce, dawkę grozy może nam zaaplikować uczestnictwo w rekonstrukcji bitwy pod Mławą, która odbywa się w tym miejscu (dokładnie w Uniszkach Zawadzkich, 5 km od Mławy) każdego roku. Bitwa jest rekonstruowana z zachowaniem historycznych detali. Żołnierze obu stron dysponują umundurowaniem i uzbrojeniem, którego używano podczas bitwy pod Mławą we wrześniu 1939 r. W sposób szczegółowy odtworzone są pozycje wojsk polskich i niemieckich. Pole bitwy, na którym znajdują się oryginalne schrony bojowe sprzed 72 lat, klimatem i scenografią przypominają koniec lat trzydziestych XX wieku. Podczas ostatniej rekonstrukcji umieszczono na nim ponad 400 ładunków wybuchowych! Można sobie wyobrazić jakie zniszczenia powodowały ładunki podczas II Wojny Światowej, kiedy zostało zniszczone 65% zabudowy miasta.


Przed zniszczeniami nie uchronił się też Kościół parafialny pw. św. Trójcy w Mławie wybudowany w XV wieku. Jedna z bomb niemieckich uszkodziła nawę główną, a bomba rosyjska prawą nawę boczną. W czasie wojny w kościele urządzono magazyn oraz punkt zbiorczy dla ludności polskiej wywożonej do Niemiec. Zniszczenia wojenne szybko usuwano, dzięki gorliwej pracy duszpasterzy i ofiarności wiernych. Kościół ten jest niewątpliwie zabytkiem architektury mazowieckiej.

W 150. Rocznicę śmierci Mławianki, Tekli Bądarzewskiej, pianistki, kompozytorki popularnej na świecie a szczególnie w Japonii, odbył się tu koncert cyklu Mazowsze w Koronie. W repertuarze znalazły się utwory Tekli Bądarzewskiej. Bądarzewska ułożyła ok. 35 miniatur, a światową sławę zyskała utworem "Modlitwa dziewicy". Utwór ten opracowano na inne instrumenty, a także na rozmaite zespoły. W 1930 roku Kurt Weill wykorzystał kompozycję w operze Rozkwit i upadek miasta Mahagonny. Utwór wykonywany i nagrywany jest do dzisiaj. Ukazał się w co najmniej 80 wydawnictwach w różnych krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech, Australii. Prof. dr Józef Reiss wypowiadał się o muzyce Tekli Bądarzewskiej: „Grano ją we wszystkich domach, a przyjęto ją u nas z lekceważeniem i dotąd traktuje się ją szyderczo jako muzykę bez wartości, mimo że nie jest ani gorsza ani lepsza od tysięcznych innych kompozycji tego typu; znowu jeden z wielu, symptomatycznych przykładów, jak traktuje się u nas własną muzykę." Wbrew temu stwierdzeniu, Maria Pomianowska wraz z muzykami zespołów Arcus Poloniae i Camerata Vistula zaprezentowała 7 października 2011 roku utwory polskiej kompozytorki w swoich opracowaniach na instrumenty dawne i kwartet smyczkowy.
 

Źródło: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1522)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Dawka grozy i kultury w Mławie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter