Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Raszyn - Największa wieś w Polsce

Autor wpisu: Dominika Kowalska
Data publikacji: 12.03.2013

Podwarszawska wieś licząca 7060 mieszkańców. Ponad 8 razy więcej niż niektóre miasta. I niby nic w tym nadzwyczajnego, tylko że... Raszyn jest wsią. Największą na Mazowszu, jedną z większych Polsce. Raszyn, w odróżnieniu od Wyśmierzyc, leży przy bardzo ruchliwym szlaku łączącym Warszawę z Katowicami i Krakowem. Jest bezpośrednim sąsiadem stolicy. Zapewne m.in. temu położeniu zawdzięcza swój status. W okolicach Raszyna istnieje inna wieś o nazwie Falenty. Warto tam pojechać ze względu na murowany, barokowy pałacyk który się tam znajduje.

Największa wieś w Polsce

W Raszynie istnieje rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie. Rezerwat położony jest po obu stronach alei Krakowskiej, pomiędzy Raszynem, a Jankami, w środkowej części zlewni rzek Raszynki. Po obu stronach trasy Warszawa - Katowice rozpościerają się stawy rybne będące miejscem gniazdowania ok. 100 gatunków ptaków (w okresie przelotów można tu zaobserwować dodatkowo 50 gatunków). W czasie spaceru po groblach rozdzielających stawy najczęściej widać łabędzie, kaczki i perkozy. Jednak mając nieco szczęścia, można wypatrzeć (warto mieć ze sobą lornetkę) gatunki zagrożone wyginięciem, takie jak bataliony czy sokoły wędrowne. Jest to wymarzone miejsce dla fotografów i obserwatorów przyrody.


Raszyn zaakcentował swoją obecność na kartach historii Polski. W czasie powstania kościuszkowskiego 10 lipca 1794 roku pod Raszynem bitwę stoczył Tadeusz Kościuszko. Wydarzeniem najbardziej znanym w historii Raszyna była bitwa, która rozegrała się 19 kwietnia 1809 roku. Wojska Księstwa Warszawskiego pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego zatrzymały dwukrotnie liczniejszy korpus austriacki. Bohaterska i krwawa obrona Raszyna dała początek zwycięskiej kampanii. W Raszynie znajdują się miejsca upamiętniające tę bitwę: kapliczka przy ul. Godebskiego, figurka Matki Bożej przy Alei Krakowskiej, tablica na murze pałacu w Falentach, kamień na grobli.


W okolicach Raszyna istnieje inna wieś o nazwie Falenty. Warto tam pojechać ze względu na murowany, barokowy pałacyk który się tam znajduje. Pałac został wybudowany przez Zygmunta Opackiego, podkomorzego warszawskiego około 1620 roku. Atrakcją Falent był ogród, jak również ozdobne apartamenty w pałacu według wzorów francuskich. Ściany tego pałacu widziały wiele. Gościli tu m.in. królowie Zygmunt III i Władysław IV, Stanisław August Poniatowski, królowa Ludwika Maria Gonzaga oraz liczni ambasadorowie. Pałac został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Odnowiony został w 1717r. W 1839 majątek w Falentach kupił warszawski kupiec Jan August Spiski. Zbudował on oranżerię i założył hodowlę kwiatów, powiększył ogród, a cały majątek dźwignął z ruiny.

W latach II Wojny Światowej w Falentach działał ośrodek wypoczynkowy dla wyższych oficerów SS i funkcjonariuszy gestapo. W tej samej wsi zorganizowano też obóz pracy dla Żydów z getta warszawskiego. Liczne egzekucje, wykonywane tam na Żydach, zakładnikach z okolicznych miejscowości i więźniach z Pawiaka, zostały upamiętnione pomnikiem na terenie między stawami raszyńskimi.


Miłośnicy architektury barokowej i klasycystycznej znajdą w Raszynie kolejną perełkę. Kościół św. Szczepana i św. Anny – rzymskokatolicki barokowo-klasycystyczny kościół parafialny. Jest cennym zabytkiem XVII-wiecznej architektury ufundowany przez Zygmunta Opackiego. Powstał w 1654 roku, a rok później został konsekrowany. W XVII wieku budowla wzbogaciła się o cenną ozdobę wnętrza – marmurowe epitafium z portretem zmarłego w 1680 r. Olbrachta Opackiego, syna Zygmunta. W latach 1790 i 1979 kościół został przebudowany. Fasada raszyńskiego kościoła jest uboga w dekoracje, lecz typowa dla XVII wieku. Charakterystyczna jest linia dzieląca ją na dwie symetryczne części, przebiegająca przez portal i okno doświetlające chór. Wnętrze świątyni jest bogato złocone i zdobione licznymi obrazami, figurami i rzeźbami świętych. W sąsiedztwie znajduje się też zabytkowa plebania z końca XVIII wieku.

Kościół parafialny pw. św. Szczepana i św. Anny znalazł się na szlaku Mazowsza w Koronie - cyklu koncertów w zabytkach architektury Mazowsza. 20 listopada 2011 roku odbył się tu koncert chóru Akademickiego Szkoły Głównej Handlowej pod dyrekcją Tomasza Hynka. Koncert poprowadzi Igor Pogorzelski. W repertuarze znalazły się kompozycje klasyczne jak i lekki repertuar popularny.
 

Źródło:

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1374)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Raszyn - Największa wieś w Polsce

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter